Konec ostravské ostudy

Býval to jeden z nejluxusnějších obchodních domů v zemi. Pak ostuda Ostravy. Teď se někdejší módní dům Ostravica-Textilia začíná rekonstruovat

Konec ostravské ostudy
Vizualizace nové podoby Ostravice v centru města | foto Archiv

Od hlavy k patě vás oblékne módní dům Ostravica. To heslo si stále pamatuje nejeden obyvatel Ostravy. Už dlouhé roky si ale v objektu v centru města nekoupí ani kapesník. Za posledních třicet let se spousta dříve zanedbaných památek neuvěřitelně zvedla a rozkvetla. Ale mnoho rovněž potkal přesně opačný osud. Do té druhé kategorie patří i Ostravica. Z někdejší perly moravskoslezské metropole se stala spíše její ostuda, zchátralá stavba, která je z bezpečnostních důvodů bezmála dvacet let zavřená.

Teď začíná její vzkříšení. Po rozsáhlé rekonstrukci by měla být tato ikonická stavba znovu zpřístupněna, byť zde už nebude obchodní dům, ale kulturní centrum nebo restaurace a kavárny. „Do poloviny roku 2023 by měly být prostory dokončené a otevřené veřejnosti,“ slíbil na konci loňského roku vlastník větší části objektu Daniel Zeman.

Povrzávání parket

Ostravica-Textilia je vlastně souborem tří budov. Na konci dvacátých let minulého století na uvolněné parcele po bývalém neorenesančním domě vyrostl podle návrhu berlínské avantgardní architektky Marie Frommerové obchodní dům.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit