Když nemáš program, dej tam Ukrajince. Babiš láká voliče SPD

Andrej Babiš opět vytáhl osvědčenou ukrajinskou kartu. Útočí tak na vládu, ale zároveň se snaží získat do prezidentské volby hlasy protiuprchlicky naladěných voličů Okamurovy SPD.

Když nemáš program, dej tam Ukrajince. Babiš láká voliče SPD
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

Horký kandidát na nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě Andrej babiš (ANO) si je moc dobře vědom, že nemalá část jeho voličů nesouhlasí s českou podporou Ukrajiny a uprchlíků. A tak občas „zabrnká“ právě na protiukrajinskou strunu. Je si moc dobře vědom, že se mu tito voliči budou hodit v lednových prezidentských volbách. A vhod by mu přišli i voliči Okamurovy SPD, kteří jsou nejvíce radikální a prokremelští.

Naposledy ukrajinskou kartu expremiér Babiš zvedl ve Sněmovně, když poslanci jednali o prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před Putinovou agresí o rok, do konce března 2024. Hnutí ANO přitom předlohu kvůli technickým detailům nepodpořilo, což bylo poprvé od zahájení ruské invaze.

Babiš si vzal ve Sněmovně slovo na hodinu a půl a útok Kremlu proti Ukrajině využil také jako klacek na vládní koalici. „My nejsme ve válce,“ řekl například Babiš a obvinil kabinet Petra Fialy (ODS), že se stále vymlouvá na válku na Ukrajině. 

Není to poprvé, co Babiš vytáhl ukrajinskou kartu k tomu, aby zaútočil nikoli na Moskvu, ale právě na českou vládu. Opakovaně ji vyzývá, aby pomáhala především „našim lidem“.

Legendární je jeho výrok z letošního jara, kdy o uprchlících před Putinovou agresivní invazí, při níž umírají nevinní lidé, prohlásil, že „z Ukrajiny přicházejí i bohatí lidé v drahých autech, kteří také čerpají dávky“ – aniž by to doložil na konkrétních příkladech.

Je pravděpodobné, že s blížícím se termínem prvního kola prezidentských voleb bude Andrej Babiš po ukrajinské kartě sahat čím dál častěji.