Jak Slepičák dokokrhal

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že skupina třinácti obviněných ovlivňovala zakázky dopravního podniku, VZP i středočeských silničářů.

Jak Slepičák dokokrhal
Policie obvinila v kauze kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) celkem jedenáct lidí. Dalším dvěma zatím usnesení o zahájení trestního stíhání detektivové podle všeho dosud nepředali, protože se nacházejí v zahraničí. | Profimedia.cz

Není to tak dávno, co se část vedení hnutí STAN v jedné z pražských hospod smála, jak že to dopadli jejich koaliční partneři Piráti v parlamentních volbách. Nebude to trvat dlouho a Piráti jim to po letošních podzimních volbách do městských zastupitelstev a Senátu budou možná moct vrátit i s úroky.

Minulou středu se totiž provalila na světlo kauza, která asi moc sympatizujících voličů k hnutí STAN nepřiláká. Ve zmíněný den časně ráno uskutečnily desítky detektivů protimafiánského útvaru NCOZ domovní prohlídky na magistrátu a v několika městem ovládaných společnostech, mimo jiné pražském dopravním podniku. Výsledek? Třináct obviněných lidí (v době uzávěrky vydání) a mezi nimi i náměstek pražského primátora ze STAN Petr Hlubuček (v odposleších přezdívaný Slepičák).

Obvinění dle zdrojů týdeníku Hrot souvisí hlavně s ovlivňováním zakázek pro pražský dopravní podnik. „Není to žádné velké překvapení, o tom, že policie Hlubučka vyšetřuje, se vědělo již několik měsíců. Nikdo z vedení strany ale nic zásadního v této záležitosti nepodnikl,“ říká týdeníku Hrot zdroj obeznámený se situací.

Hlubučkova klika

Podle serveru Neovlivní.cz se lídr partaje Vít Rakušan s nedávno zesnulým Věslavem Michalikem pokusil Hlubučkovu moc ve straně omezit a jeho odchod skutečně řešil. „Jenže partajní klika kolem Stanislava Polčáka a Petra Gazdíka, do níž Hlubuček z velké části patřil, vzdorovala. A Hlubuček tak ve funkci zůstal,“ uvádí server. Tedy až do minulé středy, kdy na většinu svých pozic rezignoval, mimo jiné na členství v dozorčí radě pražského dopravního podniku, všechny stranické funkce a post náměstka pražského primátora.

Pro hnutí STAN je „případ Hlubuček“ již několikátým skandálem za poslední měsíce, což už se negativně projevuje i na volebních preferencích strany. A Hlubučkovo obvinění tento trend zcela jistě nezvrátí. I když, do podzimu daleko a letní prázdniny otupí u voličů nejednu kauzu.

Redl se vrací na scénu

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že skupina třinácti obviněných ovlivňovala zakázky dopravního podniku, VZP i středočeských silničářů. Podle serveru Seznam Zprávy detektivové zachytili hned několik tendrů, které se Hlubuček a spol. pokusili ovlivnit nebo ze kterých skupině tekly pravidelné příjmy na úplatcích.

V kauze kromě jiných figuruje i jméno zlínského podnikatele a lobbisty Michala Redla. Vlivný byznysmen se v souvislosti s děním ve firmách ovládaných Prahou neobjevuje poprvé. Již v roce 2017 se provalilo, že hnutí Starostové a nezávislí s Redlem konzultovalo personální obsazení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu.

Redl byl přitom v minulosti stíhán ve dvou kauzách Radovana Krejčíře. Zlínský podnikatel měl podle policie v roce 2002 přes poskytnutý úvěr společnosti Technology Leasing tunelovat s Krejčířem Českou spořitelnu. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Krejčíř instruoval Redla, jak má v jednotlivých případech postupovat, v dopisech. Redlovo trestní stíhání ale bylo zastaveno poté, co předložil potvrzení o vážné duševní nemoci. Teď to podle policejní razie vypadá, že duševní nemoc ustoupila.

Kvůli kontaktům na Redla musel v roce 2017 opustit vedení hnutí STAN europoslanec Stanislav Polčák. Ten navíc nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že se se zlínským podnikatelem nadále potkává.

Zdroje týdeníku Hrot upozorňují, že lidé kolem Redla vyvíjeli na pracovníky „svých zájmových firem“ tak velký tlak, že se někteří kvůli tomu raději rozhodli hledat zaměstnání jinde. Tuto praxi ostatně nepřímo potvrdil i ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zdeněk, donedávna i člen dozorčí rady pražského podniku. Na tento post se ale rozhodl rezignovat. „Opakovaně a dlouhodobě jsem se od některých zaměstnanců nebo dodavatelů firmy dozvídal, že jsou kontaktováni divnými lidmi z kriminálního prostředí odkudsi ze Zlína, divní lidé se snažili ovlivňovat fungování podniku,“ vysvětloval důvod rezignace v médiích.