Čmárat fixem na rakev. Česká firma nabízí předplacené pohřby

Mladá firma nabízí Čechům předplacený pohřeb na přání. Zájem mají často mladí, zdraví lidé.

Čmárat fixem na rakev. Česká firma nabízí předplacené pohřby
Práce pohřebáka se v moderním podání Petra Hejdy podobá jeho předchozí práci finančního poradce. Klientům stále nabízí možnost spoření, či spíše investice. | Tomáš Novák týdeník HROT

Petr Hejda býval finančním poradcem. Pro svou novou profesi si musel osvojit trochu jiné dovednosti. „Mám zkoušku na vypravitele pohřbu a úpravu a převoz zesnulého. Dvě těla jsem musel umýt, oholit, nachystat do rakve a připravit na pohřeb,“ vysvětluje majitel mladé firmy Důstojné rozloučení. Ta přesto žádnou podobnou službu přímo nenabízí. Předmět jejího podnikání je však v Česku natolik nový, že pro něj zatím neexistuje jasně definovaná škatulka, a musela proto získat koncesi na klasickou pohřební službu.

Ve skutečnosti se však současná práce Petra Hejdy zase tolik neliší od práce finančního poradce. Klientům stále nabízí možnost spoření, nebo spíš investice. Důstojné rozloučení nabízí předplacený pohřeb podle vlastních představ.

Vyhnout se pohřebákům

To je třeba v Anglii i jinde naprosto běžné a v zásadě to funguje jednoduše. Zájemce si zvolí předplacený pohřeb ve třech cenových kategoriích. Pohřeb Bez obřadu vyjde na 29,9 tisíce korun, Standard na 49,9 tisíce a Premium na 69,9 tisíce korun. Nadto existuje ještě možnost zcela individualizovaného obřadu. Klienti mohou částku zaplatit jednorázově nebo si postupně měsíčně spořit až tři roky. V každé cenové kategorii si zájemce zvolí vše od květinové výzdoby přes rakev až po pozvané hosty dle vlastního přání. „Jedna naše klientka si přeje bílou rakev, a aby smuteční hosté dostali černý fix, kterým by mohli na rakev napsat, co chtějí,“ popisuje Hejda jedno z méně obvyklých přání.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit