Číňané dělají pokusy se zabijáckým koronavirem příbuzným covidu. Nepřežila jediná myš

Čínští vědci zveřejnili studii, v níž popisují, jak experimentovali s mutantním kmenem koronaviru příbuzným viru SARS-CoV-2. Zabil všechny „humanizované“ myši do jedné. Západní vědce pokus šokoval.

Číňané dělají pokusy se zabijáckým koronavirem příbuzným covidu. Nepřežila jediná myš
Ilustrační foto | Shutterstock.com

Čínští vědci v laboratoři geneticky upravili myši tak, aby při pokusech s koronaviry reagovaly podobně jako lidé. Tyto „humanizované subjekty“ následně infikovali virem GX_P2V, koronavirem blízkým viru SARS-CoV-2, který zavinil pandemii covidu-19. Virus v konečné fázi onemocnění napadl mozek upravených myší (označovaných jako hACE2) a usmrtil je.

Dodejme, že zmíněný kmen GX_P2V je zmutovaným koronavirem, který byl v roce 2017 nalezen u malajsijských luskounů (tropické zvíře vzdáleně příbuzné šelmám). Čínští vědci tento mutantní virus následně v laboratoři kultivovali a klonovali.

„Poskytuje to jedinečný model pro pochopení patogenních mechanismů virů příbuzných SARS-CoV-2,“ napsali autoři experimentu z výzkumných pracovišť v Pekingu. Studie zatím neprošla recenzním řízením a zveřejnil ji server bioRxiv.com, který se specializuje na takzvané „preprintové“ články.

Průběh a výsledky studie si však již vysloužily pozornost západních médií. O stoprocentním zabijákovi informoval (ne zrovna správně a korektně) například americký deník New York Post.

Překvapivě rychlá smrt

Vědci ve svém článku podrobně popisují, jak pokusné myši chřadly po infikaci virem. Ve dnech před smrtí rychle zhubly, měly nahrbené držení těla a pohybovaly se velmi pomalu. Těsně před samotnou smrtí pokusným subjektům zbělaly oči. V tu chvíli jim zbývalo již jen několik hodin života. Osmý den nepřežila jediná. „Překvapivě rychlá smrt,“ okomentoval to vědecký tým. 

Mrtvolky vědci po smrti pitvali. „Zaznamenali jsme významná množství virové RNA v mozku, plicích, oku a průdušnici infikovaných myší,“ konstatují badatelé s tím, že ke smrti velmi pravděpodobně došlo po rozšíření viru do myších mozků: „Klíčovou příčinou smrti byla těžká infekce mozku během pozdějších fází infekce.“

Západní vědci nechápou

Jak píše New York Post, smysl experimentu zůstává do značné míry záhadou. Pekingští vědci v článku informují, že chtěli pochopit patogenní mechanismus koronavirů. Podle západních vědců ovšem nelze smysl experimentu rozumně vysvětlit.

„Je to příšerná studie. Vědecky naprosto nesmyslná. Nevidím nic zajímavého, co by se dalo naučit z násilného infikování humanizovaných myší náhodným virem. A naopak už jsem viděl, jak se takové věci mohou pokazit,“ napsal François Balloux, ředitel Ústavu genetiky University College London.

„Toto šílenství je třeba zastavit dříve, než bude pozdě,“ apeloval na sociální síti X (dříve Twitter) Gennadi Glinsky, profesor z University of California v San Diegu.

Vědecký tým stojící za kontroverzním experimentem v článku neinformuje, jaké důsledky mohou mít jeho zjištění pro lidské zdraví. Jedná se prý ale o první studii, u níž došlo ke stoprocentní úmrtnosti testovaných subjektů na virus příbuzný původci nemoci covid-19.

„Toto je první studie, která ukazuje, že příslušný koronavirus (GX_P2V) související se SARS-CoV-2 může způsobit stoprocentní úmrtnost u myší hACE2 (humanizovaných, pozn. red.), což naznačuje riziko, že se GX_P2V přenese na lidi.“