Česko může přijít o stovky milionů eur. Zabojuje o výrobce solárních panelů?

Hrozí, že místo v tuzemsku se továrny na solární panely a křemík budou stavět v sousedních zemích

Česko může přijít o stovky milionů eur. Zabojuje o výrobce solárních panelů?
Evropská unie chce budovat vlastní kapacity na výrobu solárních panelů, zatím je v jejich dodávkách závislá na Asii, hlavně Číně. | Profimedia.cz

Nejdříve jedna dobrá zpráva. Několik investorů chce v Česku stavět továrny na výrobu solárních panelů a zpracování křemíku. Fotovoltaika je jedním z klíčových energetických zdrojů v plánech EU na cestě k bezemisní energetice. Aktuálně je Evropa závislá na dodávkách solárních panelů z Číny, a to až z devadesáti procent. A tento nepoměr se bude v následujících letech měnit ve prospěch EU.

Dle informací týdeníku Hrot se o možnost stavět v Česku nové továrny na výrobu solárních panelů a přepracování křemíku (tvoří zhruba dvě třetiny ceny panelů), který je pro fotovoltaiku klíčovou surovinou, zajímá několik firem. Investice do nových provozů se mají pohybovat v řádech stovek milionů eur. V tuzemsku by měl vzniknout celý výrobní řetězec, tedy od produkce křemíku až po solární panely.

Stěhování do Rumunska

A teď špatná zpráva. Je tu jeden zásadní problém, který může Česko u investorů diskvalifikovat. Podmínky, které země nabízí, jsou dost výrazně za pobídkami, na něž lákají investory některé další státy Evropské unie. Reálně tak hrozí, že pokud Česko podmínky minimálně nedorovná, mohou se strategické továrny stavět třeba na Slovensku nebo v Rumunsku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit