Nvidia před soudem: Když vyděláváte dost peněz, smíte investorům lhát

Burzovní obchodování může dostat nová pravidla. Americký Nejvyšší soud projedná žádost megavýrobce čipů Nvidia o zamítnutí žaloby kvůli starému podvodu.  

Burzovní obchodování může dostat nová pravidla. Americký Nejvyšší soud projedná žádost megavýrobce čipů Nvidia o zamítnutí žaloby kvůli starému podvodu.  

Celý článek
0

Malé bojové drony jsou už ve válce minulostí, tvrdí šéf francouzské armády

Válka na východě Evropy ukazuje nové trendy pro výrobu zbraní západním výrobcům obranného průmyslu a také mění priority evropských armád.

Válka na východě Evropy ukazuje nové trendy pro výrobu zbraní západním výrobcům obranného průmyslu a také mění priority evropských armád.

Celý článek
0

Kde přibývá nejvíc milionářů? Čínský Šen-čen láká boháče jako žádné jiné město světa

Čínský Šen-čen v posledních letech doslova explodoval přírůstkem nových milionářů. Podle nedávné zprávy mezinárodních poradců zaznamenal v uplynulé dekádě neuvěřitelný 140procentní nárůst počtu milionářů, což výrazně přesahuje ostatní čínská velkoměsta.

Čínský Šen-čen v posledních letech doslova explodoval přírůstkem nových milionářů. Podle nedávné zprávy mezinárodních poradců zaznamenal v uplynulé dekádě neuvěřitelný 140procentní nárůst počtu milionářů, což výrazně přesahuje ostatní čínská velkoměsta.

Celý článek
0

Češi investují obří částky, když jde o nemovitosti. Spořák nevydělává, říká Pock z Investownu

Podle Alana Pocka, jednoho ze zakladatelů platformy Investown, stavební spoření nevydělává. „Z toho si lze možná někdy koupit pračku nebo udělat drobnou rekonstrukci, ale větší byt nebo lepší důchod si za to opravdu nepořídíte,“ říká v rozhovoru.

Češi investují obří částky, když jde o nemovitosti. Spořák nevydělává, říká Pock z Investownu
Alan Pock, jeden ze zakladatelů Investownu | Tomáš Novák

Když v roce 2021 spouštěli tuto pražskou crowdfundingovou investiční platformu, měli za cíl, aby Češi dokázali kumulovat majetek – a díky tomu si třeba koupili větší nemovitost, aby do důchodu mohli odejít s klidným svědomím a plným účtem. „To se teď ale bohužel neděje. Přitom když vám peníze jenom někde leží, tak vlastně neustále proděláváte,“ říká jeden ze zakladatelů Investownu Alan Pock.

Podle něj jsou lidé ochotní investovat obří částky, když jde o nemovitosti. „Češi cítí lásku nejen k cihle, ale hlavně k vyšším výnosům,“ doplňuje v rozhovoru pro Hrot. Jeho platforma, která nabízí investice do úroků zajištěných nemovitostmi, loni v obratu vyrostla na 100 milionů a má už bezmála 100 tisíc uživatelů. Jaké jsou její plány na letošní rok? Vzpamatovává se podle Pocka nemovitostní trh? A co je magie skládaného úročení?

Cítí Češi stále lásku k cihle?

Určitě nejen k cihle, ale hlavně k vyšším výnosům. Posledních několik let nejsou klasické investiční produkty funkční, protože negenerují moc peněz. Přitom fintechy dokážou vydělat dvojnásobek, klidně se zhodnocením 10 procent ročně a více. Takže vidíme obří odliv peněz ať už z běžných účtů, nebo starých produktů, právě do crowdfundingů, jako je Investown. 

Stačí se podívat na čísla: loni jsme za první čtyři měsíce proinvestovali asi 530 milionů, teď za stejné období 1,2 miliardy. A to, že je tato investice zajištěná nemovitostí, je samozřejmě jistota, že ty peníze nikam nezmizí. 

Takže Češi stále berou nemovitost jako něco, co je stabilní a ne rizikové?

Určitě, rizikové jsou třeba i akcie. U nemovitostí jde prostě o investici, která je zajištěná konkrétní hodnotou. Takže není důvod, proč by měli lidé o naší službě pochybovat. Ostatně brzy budeme mít 100 tisíc uživatelů, což je v rámci České republiky velké číslo. Lidé jsou ochotní investovat obrovské částky, když jde o nemovitosti.

Tohle byla motivace, proč založit Investown?

V Česku je pět bilionů korun na běžných a různých rádoby spořicích účtech. Naší hlavní vizí je zvedat životní úroveň v zemi – ve chvíli, kdy jsou peníze jenom někde uložené, tak se neúročí. Takže jsme chtěli postavit produkt postavený na nemovitostech, kterému mohou lidé věřit, a zároveň bude mít zajímavé zhodnocení, aby měli zákazníci motivaci převádět peníze ze svých běžných účtů. 

Když vám peníze někde jenom leží, vlastně neustále proděláváte. Naší misí je, aby si Češi zvládali kumulovat majetek, dokázali si koupit větší nemovitost a odešli do důchodu s klidným svědomím a plným účtem. To se teď bohužel neděje. 

Stavební spoření nevydělává

Kolik peněz už máte celkem proinvestovaných?

V současné chvíli to je přes čtyři miliardy. Letos bychom chtěli dosáhnout na sedm až devět miliard.

Jak toho hodláte dosáhnout? Jaké jsou vaše cíle na letošní rok?

Zavedli jsme prémiové účty, aby byla naše služba ještě atraktivnější. Díky nim mají tito uživatelé ročně o jedno procento vyšší výnos. Ta logika je velmi jednoduchá: čím víc peněz zainvestujete, tím větší výnos budete mít. Budeme také přidávat eurové účty, protože euro se mezi Čechy běžně používá, navíc máme ambice brzy vyrazit za hranice. Možnost investovat eurové nezhodnocené peníze chceme začít nabízet během prázdnin.

Nedávno jsem četl o programu autoinvest, který chcete také spouštět letos. Oč jde?

Nastavím si svoje parametry, do kterých chci investovat – tedy typ nemovitosti, lokality a tak dále. Náš robot pak investuje za mě. Je to také zjednodušení v tom smyslu, že nemusím vybírat každou nemovitost zvlášť, ale prostě se mi další peníze investují pokaždé, kdy mi přijde nějaký výnos. V tom je krásná ta magie skládaného úročení – my vyplácíme výnosy každý měsíc, autoinvest vezme profit z původních investic a zainvestuje to podle této strategie nazpět. Takže tam vznikne pěkná křivka zhodnocení, které technicky začíná na 10 procentech, ale díky dlouhodobému používání autoinvestu může dál růst.

„Stavební spoření nevydělává. Z toho si lze možná někdy koupit pračku nebo udělat drobnou rekonstrukci, ale větší byt nebo lepší důchod si za to opravdu nepořídíte.“
Foto: Tomáš Novák

Kolik měsíčně investovat, aby z toho vůbec byl nějaký výnos?

U nás jde investovat od pětistovky, aby si to lidé vůbec mohli vyzkoušet. Smysluplná investice je dva až sedm tisíc měsíčně. Ostatně průměrně u nás lidé dávají za měsíc pět až šest tisíc.

Mluvil jste o rádoby spořicích účtech. V čem je Investown lepší než třeba stavební spoření?

To je hrozně jednoduché. První důvod je, že když si chcete vytvořit stavební spoření, tak vám vznikne dost papírování, musíte jít někam na pobočku, je to prostě dost komplikované. Investown jde stáhnout na App Store nebo Google Play a do pěti minut může člověk začít investovat. Zadruhé je prostě fakt, že stavební spoření nevydělává. Z toho si lze možná někdy koupit pračku nebo udělat drobnou rekonstrukci, ale větší byt nebo lepší důchod si za to opravdu nepořídíte.

Proč je tedy stavební spoření pořád tak populární?

Protože ho lidé znají. Ale myslím si, že popularita tradičních nástrojů klesá. Lidé objevují nové, lepší možnosti, kam si ukládat své peníze.

Teď máte licenci od České národní banky. Předloni jste ale od ní dostali milionovou pokutu v důsledku snah o vyčištění trhu od šedé zóny crowdfundingových poskytovatelů. Co vám to dalo? Jak jste se posunuli?

V době, kdy jsme tu pokutu dostali, neexistovala legislativa na tento typ investování. Jakmile vznikla, začali jsme okamžitě pracovat na tom, abychom licenci získali. Pro nás je největším benefitem to, že konečně působíme v regulovaném rámci, protože máme jasně vymezené pole, ve kterém se můžeme pohybovat. Díky licenci se navíc můžeme dostat do každého státu Evropské unie. To je obrovské plus, protože z 10 milionů potenciálních klientů jich teď najednou máme 450 milionů. 

Uškodila vám ta pokuta u klientů?

Doslova vůbec. Díky tomu, že už několik let dodáváme klientům stabilní výnos, lidé neměli důvod odcházet jen kvůli tomu, že jsme původně fungovali v jiném právním rámci než v tom současném. Jsem proto rád, že jsme s ČNB dohodli.

Zatím nám vystačí Česko

Říkal jste, že vám licence umožňuje vstoupit do dalších států EU. Plánujete to tedy v brzké době?

Sice o tom občas přemýšlíme, ale teď máme v Česku tak obří poptávku, že zahraničí aktivně neřešíme. Jestli bude trend na investičním trhu pokračovat tímto způsobem, do konce roku by se přes Investown mělo proinvestovat přes 600 až 700 milionů měsíčně. Což samozřejmě znamená, že musíme shánět dobré developerské projekty, do kterých investovat takové částky. To je časově hrozně náročné. Takže nyní máme plný fokus na Českou republiku.

Jak vám šlape spolupráce s Českou spořitelnou? Už vás integrovala do svého internetového bankovnictví George?

Ještě nás neintegrovala. Ta spolupráce funguje tak, že se Seed Starterem České spořitelny, který do nás v roce 2020 investoval, se pravidelně radíme. Což je super, protože jejich rady jsou doslova k nezaplacení. Velice si vážíme někoho, kdo má v oboru 200 let zkušeností. To nás posouvá dál, abychom se vyhnuli chybám.

Uvažujete o další investici?

Máme otevřené investiční kolo Series A. Myslím si, že ho do konce roku uzavřeme. Tam už probíhá jednání s několika investory. Jde primárně o zahraniční kapitálové fondy a jejich peníze mají jít na nějakou agresivnější zahraniční expanzi, až bude Česká republika stoprocentně pokrytá. Ale to zatím není jen tak.

Ano, říkal jste, že se zatím zaměřujete jen na Česko. Kdy ho chcete kompletně pokrýt?

Na to je těžké odpovědět. Jak jsem už říkal, v Česku je na účtech pět bilionů korun v hotovosti, takže to ještě nějaký čas zabere. Největší investiční platforma má přibližně 30 miliard ve správě. Ve chvíli, kdy budeme mít stejně, tak si řeknu: „Fajn, je načase se posunout z Česka někam dál.“

Máte kromě velkých měst pokrytá i menší sídla v Česku?

Ano, po celém Česku máme přes 200 developerských projektů. Nevybíráme si je podle lokality, ale podle kvality. A už máme dokonce i jeden projekt na Slovensku, dále řešíme jeden polský.

Jste v zisku?

V zisku jsme od loňského ledna. Obrat byl loni kolem 100 milionů korun, letos cílíme na 250 až 300 milionů. 

Jaké fuck-upy u vás můžou pro klienty nastat?

Jde hlavně o případy, kdy developer nestaví podle plánu. Něco se stane, třeba mu odejde stavební firma. Každopádně proto si myslím, že to, že mu poskytujeme smart money, je hrozně důležité. Developer pak má díky naší síti kontaktů, partnerů a investorů i jiné možnosti. Ve chvíli, kdy má nějaký problém, mu hned pomůžeme. To, že vypadl stavitel, se už stalo asi patnáctkrát. 

A to, že jsme dokázali sehnat jiného partnera, je důvod, proč máme dokončené projekty za zmíněných více než 600 milionů korun. To znamená postavené, dokončené a vyplacené zpátky investorům. Prostě zařídíme, aby ten projekt, se kterým spolupracujeme, dopadl dobře. Samozřejmě netvrdím, že budeme stoprocentně úspěšní i v budoucnu, stát se může cokoliv. Rozestavěný dům může třeba nedejbože shořet. Ale proto jsou všechny projekty pojištěné. 

„Doufám, že s expanzí začneme ještě letos.“
Foto: Tomáš Novák

Máte limit pro maximální investici?

Momentálně je to 100 milionů, teď ho ale budeme muset navyšovat, protože máme poptávku na 400 milionů od jedné společnosti, která chce investovat takto. Průměrná investice na jednoho člověka je nicméně celkově 130 tisíc korun. U firem se bavíme řádově o milionech. 

Stavební zákon jako alfa a omega

Jak nahlížíte na situaci na nemovitostním trhu? Sám jste říkal, že shánět dobré developerské projekty je poměrně složité, bydlení je navíc dost drahé.

Obecně je situace skvělá. Ano, bydlení je drahé, protože se poslední tři roky nestavělo. Domnívám se nicméně, že se ten nemovitostní trh skutečně vzpamatovává. První náznaky vidíme letos. Staví se čím dál víc – a hlavně se byty začínají po propadu, který nastal s válkou na Ukrajině, nabízet i za normální ceny. Pro developery má tak smysl začít opět stavět, když můžou prodávat za předcovidové ceny.

Jak s developery spolupracujete?

Teď se nám velmi zvyšuje poptávka developerů po financování. Primárním důvodem je, že si často nemůžou dovolit tak dlouho čekat jako u bank, kde vyhodnocení jejich žádosti trvá i několik měsíců. To u menších a středních firem je hrozně dlouhá doba – dobré podmínky mají třeba jen krátkdobě, ne až za čtyři měsíce. Pak už to pro ně tak výhodné být nemusí. Když získáme poptávku od developera my, do tří dnů posíláme nabídku a může začít stavět. 

V realitách totiž platí dvojnásobně, že čas jsou peníze, protože všechno něco stojí. A vzhledem k tomu, že developerům umožňujeme rychleji začít stavět, prodávat a rozjíždět další projekty, se k nám naprostá většina z nich vrací. Mají prostě u nás dobrou zkušenost, že ten proces může fungovat líp.

A hlavně developeři stále častěji používají Investown jako vlastní marketingový nástroj. Ve chvíli, kdy na jejich projekt pošleme 100 tisíc našich klientů, jde zároveň o 100 tisíc potenciálních kupců jejich bytů. Developerům tak poskytujeme smart money, což znamená, že jim neposíláme peníze samotné, ale pomáháme jim s propagací, prodejem i předprodejem. Tedy s celým životním cyklem jejich projektu. A vzhledem k tomu, že máme 100procentní úspěšnost projektů, věřím, že developeři naši pomoc oceňují. 

Máte pro developery nějaké speciální rozhraní?

Developerům poskytujeme službu, která se jmenuje Investown Business. Ještě letos k tomu budeme spouštět nové webové rozhraní, zatím to ale děláme manuálně, když vidíme nějakou příležitost. Párujeme různé developerské projekty s ostatními developery – jeden chce stavební povolení, druhý chce stavět, třetí pak chce tu novou nemovitost držet. A v Česku neexistuje místo, kde by se tyto zájmy spojovaly v rámci online světa. Takže pracujeme na vytvoření marketplacu, kde si developeři budou moci mezi sebou obchodovat různé fáze svých projektů, aby to nemuseli řešit po hospodách nebo známých, což je hloupé, pomalé a drahé.

Existuje už tohle někde ve světě?

Ano, třeba ve Spojených státech nebo Velké Británii. Jde ovšem o B2B uzavřené platformy, takže nejsou moc známé. A stejně tomu bude i u nás. Ale kromě toho, že budou developeři spolu obchodovat, jim chceme poskytovat podpůrné služby, aby ty projekty dostavěli rychleji nebo je prodali lépe, zároveň jim chceme pomáhat i třeba s marketingem. A oni se budou moci soustředit na to, co jim jde nejlépe – a to je výstavba.

Jaké projekty vás zajímají?

Běžně jde o menší a střední projekty, nejčastěji od 20 do 100 milionů korun. 90 procent z nich je rezidenční bydlení, tedy byty. A máme i několik penzionů.

Jak se v Česku buduje fintech?

Hrozně draze. Do vývoje platformy jsme už dali 220 milionů korun, na trhu velikosti 10 milionů lidí je tak náročné tuhle investici získat nazpátek. Česká republika je super, jsou tu chytří lidé, kteří rádi zkoušejí nové technologie. I tak je ovšem těžké saturovat místní malý trh. 

Obecně si ale myslím, že je opravdu důležité podporovat nové technologie. Třeba nemovitosti, které jsme dostavěli za více než 600 milionů korun, by normálně vůbec nevznikly. To znamená, že nové technologie umožňují každému Čechovi získávat mnohem víc peněz, než si vydělá – a navíc podporují nejen rozvoj města, ale také malé a střední developery, kteří sice stavět chtějí, ale nemají takové prostředky jako velcí hráči. A vlastně i kvůli tomu se zdražuje bydlení.

Myslíte si, že se bude situace na realitním trhu zlepšovat, nebo spíš ne?

Záleží na tom, jestli stát udělá nový stavební zákon inteligentně. To je asi alfa a omega celého problému. V současné chvíli řešíme jeden projekt v Polsku. Tam lze získat stavební povolení za tři měsíce. U nás je to sedm let. To není normální. Nevím, proč to Česko od Polska, které nás válcuje po všech možných stránkách, neokopíruje. U nás je to tragikomedie, i proto jsme v délce povolovacích procesů jedni z nejhorších na světě.

„V realitách platí dvojnásobně, že čas jsou peníze.“
Foto: Tomáš Novák
Alan Pock (33)

• Zakladatel a CEO české crowdfundingové investiční platformy Investown a expert na finanční trhy, na kterých se dlouhodobě pohybuje.
• V minulosti založil dvě společnosti, softwarovou Gettick a Tržiště Hypoték, druhou největší českou hypoteční platformu, kterou úspěšně prodal.
• Investown má za cíl zjednodušit a zpřehlednit způsob, jakým mohou lidé zhodnocovat peníze prostřednictvím nemovitostních úvěrů a developerských projektů.