Petr Weikert

Bratia na našej ceste. Slovensko přidusilo turistiku

Slovensko rázně skoncovalo s příjmy z turistiky.

Petr Weikert

Petr Weikert

redaktor

Když slovenská vláda vyhlásila, že do země lze přijet jen v případě absolvování dvoutýdenní karantény či pětidenní izolace a následného testu, klesl zájem Čechů o tamní dovolenou na dno. Češi přitom tradičně tvoří největší podíl zahraničních turistů v této zemi.

Dlouho to vypadalo, že větší hlouposti než česká vláda nedokáže žádná jiná vymyslet. Slováci teď Babišův kabinet na chvíli přehrávají. Obavy z šíření nových mutací vedly vládu k tomu, že neočkovaným de facto znemožnila dovolenou. Poptávka po Slovensku následně spadla na pouhou desetinu prodejů roku 2019. Říkají to alespoň data, která za Slevomat představil jeho ředitel Ladislav Veselý. A nejsou to zdaleka jen Češi, kteří nepřijedou.

Stěžují si slovenští hoteliéři, nespokojenci protestují na hranicích, opozice dala podnět k Ústavnímu soudu a – světe, div se – byla úspěšná, když soud platnost nařízení, stejně jako se to dálo v Česku, pozastavil.

Otázkou v Česku i na Slovensku ovšem zůstává, co si lidé – tedy oběti řádění vládní tvořivosti – na zákonodárcích vezmou. Zrušenou dovolenou musí složitě nahrazovat, zaplacené zálohy vymáhat. Ani hoteliérům nikdo nerealizované zisky nezaplatí, zůstanou odkázáni maximálně na almužnu dotací.

Protizákonná vládní opatření škodí nejen zaměstnanosti, ale i vládě samotné, která místo vyplácení dotací mohla vybírat daně. Ne že by nebyla namístě obezřetnost, ale z chyb hloupých celoplošných lockdownů by se státy mohly už konečně poučit.

Vždyť soudy jim celou dobu vyčítají to samé. Absenci jakýchkoli smysluplných podkladů a argumentů, proč zvolily právě tento postup. Pokud bude tento trend i nadále pokračovat, nemohou se vlády obou zemí divit, že se lidé na jejich chaotická opatření vykašlou, což nakonec šíření viru pomůže úplně nejvíc.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.