Novoroční oslavy Kremlu: zabíjení civilistů na Ukrajině a pokleslá televizní show

Zatímco Kreml vraždí civilisty na Ukrajině i během oslav příchodu nového roku, ruská státní televize vysílá silvestrovskou show v duchu pohádky Mrazíka za potlesku generálů a ruských propagandistů.

Novoroční oslavy Kremlu: zabíjení civilistů na Ukrajině a pokleslá televizní show
Oslavy nového roku v Moskvě, ilustrační foto | Profimedia.cz

Rok hrůzy – annus horribilis. Tak lze popsat uplynulých dvanáct měsíců z pohledu Kremlu a Vladimira Putina. Strategicky katastrofální rozhodnutí o napadení Ukrajiny nepřineslo Rusku žádná pozitiva. 

Dokázalo sjednotit Západ proti Rusku, do Severoatlantické aliance se hlásí dekády neutrální Švédsko i Finsko. Čína se ukázala jako pragmatik, který si nechce úplně odříznout přístup na západní trhy. Evropa se naopak zvládla vymanit ze závislosti na ruském plynu i ropě a Putinova armáda nedosáhla za více než deset měsíců bojů významnějšího úspěchu. Podle Ukrajiny už přišla o více než sto tisíc mužů. 

Vedení Kremlu i s příchodem nového roku pokračuje v bombardování civilních a energetických cílů. Ruská státní televize ale přinesla silvestrovskou zábavu ve stylu pohádky Mrazík (natočena byla v roce 1964), které nadšeně aplaudují prokremelští moderátoři a vojáci v uniformách.

Americký admirál ve výslužbě a bývalý šéf spojeneckých sil NATO v Evropě James Stavridis Putinovy kroky popsal slovy, že vede svou zemi do temného lesa, ze kterého se už patrně nevynoří. Zatímco civilizovaný svět slavil příchod nového roku v upřímné radosti a za světel ohňostrojů, Rusové bombardují ukrajinská města a státní televize vysílá nejpokleslejší zábavu v sovětském střihu. Jen na Silvestra měly ruské drony (ve velké míře se jedná o íránské bezpilotní letouny) zabít v Kyjevě čtyři lidi. 

Oslavy zabíjením lidí

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba obvinil Putina a Kreml z toho, že oslavují příchod nového roku zabíjením lidí, protože se v jeho napadené vlasti zaměřili na bombardování obytných oblastí. Ukrajinské úřady zveřejnily fotografii sestřeleného íránského dronu v Kyjevské oblasti, na kterém je napsáno „s novym godom“.

Ukrajinci upozorňují, že zbytky dronu dopadly do oblasti, kde si běžně hrají děti, a nikoli na vojenské cíle v místě bojů. Rusko obviňují z promyšleného státního terorismu a požadují, aby byl zločinný stát vyloučen z Rady bezpečnosti OSN, protože místo neoprávněně „okupuje“ po rozpadu Sovětského svazu. Putin naopak v novoročním projevu osočil Západ z toho, že se snaží využít konflikt k rozštěpení Ruska. 

Americký think-tank Institut pro studium války (ISW) varuje před tím, že Putin nemá zájem o vedení mírových rozhovorů, protože stále trvá na svých válečných cílech a ospravedlňování války proti sousednímu nezávislému státu, který vznikl stejně jako Rusko během rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Rusy Putin vyzval k „obraně vlasti, jež je naší svatou povinností vůči našim předkům a potomkům“. Ruský diktátor stále opakuje slova o tom, že bezpečnost a nezávislost Ruska závisí na opětovném získání kontroly nad Ukrajinou.

Podle ISW se ruský vůdce snaží v běžných Rusech vyvolat dojem, že pouze vítězství v konfliktu na Ukrajině Rusku zajistí další nezávislou existenci. Taková tvrzení mají ospravedlnit obrovské náklady na vedení konfliktu a mobilizovat ultranacionalistickou proválečnou komunitu ve společnosti. 

Mír bez porážky Putina není možný

Dokazuje to ale také, že Putin není ochoten uvažovat o mírovém řešení války jinak než za podmínek, které bude diktovat Ukrajině a Západu on sám. Pro napadenou zemi a západní spojence to znamená, že Kyjev musí dosáhnout jednoznačného vojenského vítězství, způsobit Rusům další vojenské ztráty a vytlačit je mimo své hranice.

Novoroční válečný projev šéfa Kremlu byl pronášen ve společnosti uniformovaných vojáků za jeho zády z velitelství jižního vojenského okruhu. Putin sám sebe prezentuje jako úspěšného vojenského vůdce, který aktivně řídí válečné operace. V projevu přitom neoznámil, jakými prostředky chce válečné štěstí naklonit na svou stranu.

Ukrajinská vojenská rozvědka nicméně varuje před další vlnou mobilizace, ke které by mělo dojít po 5. lednu. Na podzim Rusko mobilizovalo 300 tisíc mužů, část z nich se už zapojila do bojů. Nevedlo to ale zatím k průlomu na východní nebo jižní frontě.

Bývalý vůdce separatistů v Doněcké lidové republice Igor Girkin (někdy se uvádí jako Strelkov) je přesvědčen, že za vojenské neúspěchy Kremlu může neschopnost nejen Putina, ale i jeho generálů, kteří se nechtějí poučit z předchozích chyb. Zaměření pozornosti na bombardování civilní infrastruktury nemůže vést k vojenskému vítězství na Ukrajině, míní ruský nacionalista. Naproti tomu ukrajinská armáda pravidelně bombarduje ruské vojenské cíle a z vojenského hlediska je mnohem úspěšnější.