Nová „hračka“ Billa Gatese: klimaticky neutrální mléko

Americká firma Neutral začala nabízet mléko, jež má být klimaticky neutrální. Její ambicí je prodávat i další potraviny, které budou mít minimální uhlíkovou stopu. Firmu podpořil fond Billa Gatese.

Nová „hračka“ Billa Gatese: klimaticky neutrální mléko
ilustrační foto | Shutterstock.com

Miliardář Bill Gates je znám svou podporou technologií, jež mají snižovat emise uhlíku v atmosféře. Kromě nových jaderných technologií nyní podpořil i „klimaticky neutrální mléko“. O co se jedná?

Jde o nový produkt firmy z Oregonu a její potravinářskou značku Neutral. Výrobce tvrdí, že mléko nezatěžuje planetu skleníkovými plyny. Firma veškeré emise kompenzuje různými programy na snižování produkce uhlíku, včetně výsadby nových plodin i stromů.

Na krabicích s mlékem se píše, že koupí tohoto produktu se bojuje proti klimatické změně. Společnost spolupracuje s menšími rodinnými producenty, kteří snižují emise uhlíku. Zbytek kompenzuje offsetovými programy.

„Protože spotřebitelé toto mléko kupují, investujeme přímo do mléčných farem a do technologií, které pomáhají klimatu,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Neutral Foods Marcus Lovell Smith, který tvrdí, že nabízí první klimaticky neutrální značku potravin na americkém trhu. Mléko je dostupné v řetězci se zaměřením na biopotraviny Whole Foods.

Firma Neutral Foods oznámila, že si na rozvoj podnikání zajistila peníze od fondu rizikového kapitálu Billa Gatese Breakthrough Energy Ventures, který podporuje firmy a technologie snižující produkci skleníkových plynů. 

Mlékárenský sektor je považován za odvětví, které je zodpovědné za tři procenta skleníkových plynů na světě, což je více než celý letecký sektor. Neutral Foods pracuje s farmáři na tom, aby se emise co nejvíce snižovaly, vysvětlil Carmichael Roberts, jenž vede ve fondu Breakthrough Energy Ventures výbor pro nové investice. 

Studium uhlíkové stopy

Společnost z Oregonu se zaměřila na studium uhlíkové stopy mléčných výrobků. Od hnojiv, která se používají k pěstování plodin pro krmivo skotu, přes metan, jejž „produkují“ samotná zvířata během trávicího procesu, až po spotřebu energií na farmě. Také doprava mléka do mlékáren a jeho příprava pro konečné spotřebitele znamená další produkci skleníkových plynů. 

Firma začala spolupracovat s několika rodinnými farmami, kterým pomáhá financovat opatření, jež snižují uhlíkovou stopu v živočišné výrobě. Například zpracováním hnoje na bioplyn nebo osevem pastvin směsí, která obsahuje rostliny bohaté na třísloviny. Tím se sníží vypouštění metanu během trávení krav. 

Dalším krokem je vysazování nových stromů na farmách, jež má zvýšit pohlcování uhlíku z atmosféry. Do budoucna chtějí také využít mořské řasy do krmných směsí, aby se snížila plynatost krav, jak ukazují některé studie

Zbývající emise firma kompenzuje nákupem certifikátů od dalších hráčů v mlékárenském průmyslu, zejména těch větších, kteří používají technologie na výrobu biometanu ve fermentorech. Financemi chtějí pomoci rozšiřovat používání fermentorů i na menších farmách. Další možností je podpora zemědělských řešení, aby bylo vázáno více uhlíku v půdě, vysvětlil Smith. 

Neutral Foods do budoucna plánuje prodej dalších klimaticky neutrálních druhů potravin. Začala ale mlékem, protože to považuje za zásadní pro snižování uhlíkové stopy v potravinářském sektoru. Mléko má téměř každý doma v lednici. 

Investice do klimatických projektů jsou stále více populární mezi dolarovými miliardáři po celém světě. Kromě Gatese nebo zakladatele Amazonu Jeffa Bezose se k podpoře ochrany klimatu přihlásil Australan Mike Cannon-Brookes, zakladatel softwarové firmy Atlassian. Na zelené projekty chce dát do konce dekády 1,5 miliardy australských dolarů.