Konec zelených dotací. Trump otočí kormidlem energetické politiky o 180 stupňů

foto Below the Sky / Shutterstock.com

Konec zelených dotací. Trump otočí kormidlem energetické politiky o 180 stupňů

Příznivci obnovitelných zdrojů a zelených technologií vnímají návrat Donalda Trumpa do Bílého domu s obavami. Štědré vládní dotace pro klimaticky šetrné projekty nepochybně skončí.

František Novák

Pro příznivce obnovitelných zdrojů a dekarbonizace americké energetiky, dopravy a potažmo i celé ekonomiky, zůstává výsledek amerických voleb noční můrou. Štědrá podpora zeleným projektům, kterou prosadila Bidenova administrativa, na konci ledna po výměně stráží v Bílém domě skončí. Republikáni totiž kromě úřadu prezidenta ovládnou i americký Kongres.

Panika investorů do obnovitelných zdrojů se už projevila v propadu akcií amerických solárních firem. Trump se během předvolební kampaně značně nelichotivě vyjadřoval k Bidenovu zákonu na podporu zelených technologií, přejmenoval jej na „socialistický green new deal“. Bidenův zákon, který se oficiálně jmenuje Zákon o snížení inflace (IRA), prošel Kongresem v roce 2022 bez republikánské podpory.

Od roku 2020 se demokratům podařilo zvýšit šestinásobně investice do bateriových úložišť a tím značně podpořit výstavbu solárních a větrných parků. Podíl zelených zdrojů v americkém energetickém mixu v posledních letech rychle rostl. V roce 2023 tvořil 22 procent a pokud by štědrá podpora pokračovala, měly obnovitelné zdroje v roce 2028 vyrábět 34 procent americké elektřiny.

Návrat Trumpa do Oválné pracovny ale současnou energetickou politiku největší ekonomiky světa změní o 180 stupňů. Biden v rámci zákona IRA vyčlenil 369 miliard dolarů na dekarbonizaci ekonomiky, ale až 40 procent z této částky se dosud nevyužilo a řada největších investičních projektů byla odložena nebo zastavena.

Výroba solárních panelů se většině amerických firem v USA kvůli čínské konkurenci nevyplatí. Skončily ale také projekty výstavby obřích bateriových úložišť. Ochránci klimatu si až dosud pochvalovali i to, že Biden začal finančně podporovat ekologickou sanaci starých ropných vrtů.

Dopady Bidenovy klimatické politiky ale většina amerických voličů nedocenila. Zářijový průzkum agentury Pew Research Center ukázal, že jen 37 procent voličů demokratů označilo obavy z klimatické změny za velmi důležité.

„Velmi málo Američanů ví, že IRA je nejvýznamnější klimatický zákon, jaký kdy USA viděly,“ postěžovala si děkanka inženýrské školy na Dartmouth College Alexis Abramsonová. Nicméně i za Bidena rostla těžba a export americké ropy a zemního plynu na rekordní úrovně.

„Prezident Biden je nejlepším prezidentem všech dob v oblasti klimatu a ochrany životního prostředí,“ tvrdila ještě v červenci kalifornská ekologická organizace Sierra Club v době, kdy Biden odstoupil z volebního boje. Bidenův zelený odkaz je nicméně po volebním fiasku demokratů v troskách.