Zelená Evropa a malárie v Praze

Ochraňovat životní prostředí, snižovat svou vlastní uhlíkovou stopu by se měl snažit každý z nás. Pokud bude lidstvo pokračovat v bezhlavém drancování přírodních zdrojů a vypouštění milionů tun emisí do atmosféry, patrně poškodí planetu tak, že ji po něm už nikdo nedá dohromady. Vše se ale má dělat s rozmyslem, obzvlášť tak důležité věci, jako je bezesporu ochrana zeměkoule.

Právě ten patrně chyběl Evropské komisi, když připravovala itinerář, jak dovést Unii k uhlíkové neutralitě, s názvem Fit for 55. Z Evropy se má podle velikášských plánů Bruselu stát celosvětový lídr v boji proti klimatickým změnám a inspirace pro ostatní státy. Pro občany Unie ale všechno může skončit velikou blamáží, například zdražováním energií, potravin a snižováním životní úrovně. Pro evropský průmysl pak totální ztrátou konkurenceschopnosti. A to je jen výčet několika negativních dopadů, které velikášské plány Bruselu mohou způsobit. Nechceme v Hrotu bojovat proti budování nízkouhlíkové ekonomiky, jen si myslíme, že tak důležité plány a rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní veškeré dění v Evropě, je třeba dělat s mnohem větší rozvahou a na základě skutečných argumentů. Ne přes sílu jen z aktivistického rozhodnutí několika bruselských úředníků, kteří jsou na míle vzdáleni od reality. Každopádně je to téma nesmírně důležité, a tak jsme mu v novém Hrotu věnovali ještě více prostoru, než je obvyklé. Argumentů, proč přijímáme Fit for 55 s jistou zdrženlivostí, v našich textech najdete jistě dost.

I když to podle obsahu médií vypadá, že se ve světě dějí v posledních dnech jen tři události, tedy již zmíněný bruselský plán, covid a olympiáda, děje se toho mnohem víc a některé příběhy by neměly zapadnout. Zajímavé věci se odehrály na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže od doby, co jej nově vede Petr Mlsna. Zatím se jedná o zdánlivě malý případ dvou firem, u kterých ÚOHS odhalil kartel v zakázce pro Správu železnic. Antimonopolní úřad ale historicky poprvé udělil jednomu z hříšníků dvouletou stopku pro účast ve veřejných zakázkách. A vypadá to, že v tomto trendu hodlá pokračovat i v dalších případech. Brzy se dočkáme i mnohem větších ryb.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit