V lékárnách chybějí nenahraditelné léky

Česká lékárnická komora je ve sporu s přední farmaceutickou firmou. Už padla i předžalobní výzva

V lékárnách chybějí nenahraditelné léky
Někteří lékárníci chtěli farmaceutické firmě prokázat zájem pacientů, a tak jí poslali kopie receptů. Nepomohlo to. | Profimedia.cz

Místo toho, aby se ve farmacii pohybovaly léky, musejí běhat pacienti. Tvrdí to Česká lékárnická komora, podle níž jeden z předních výrobců léčiv Boehringer Ingelheim diskriminuje v dodávkách některé lékárny. Zákazníci tak musejí medikamenty, z nichž část je nenahraditelná, složitě shánět.

Na potíže s dodávkami léku Trajenta si lékárny stěžují již od září loňského roku. Tehdy se uvolnila pravidla pro jeho preskripci, takže na něj dosáhne větší množství pacientů. Ti léčivo užívají jako doplněk při léčbě diabetu druhého stupně. U tohoto onemocnění se doporučuje snížit tělesnou hmotnost, tabletky se polykají navíc k dietě a tělesnému cvičení a mají napomáhat ke zlepšení kontroly glykemie. „Problém je, že pacienti chodí s recepty, ale já pro ně lék nemám. Když ho chci objednat, nepřijde. Ve zdůvodnění stojí, že jsem již vyčerpala limit. Ten se prý stanovuje na základě výdejů z minulých let. Pacienty tak musím posílat jinam,“ stěžuje si lékárnice z jižní Moravy, jež si nepřeje uvést své jméno, redakce jej však zná. Lékárna kontaktuje farmaceutickou firmu opakovaně, dokonce jí zasílá i printscreeny jednotlivých e-receptů, aby prokázala reálný pacientský zájem. K dodávce ale ani tak nedojde.

Bez distributora

Nejde však pouze o tento jeden lék. Potíže jsou i s Atroventem N a Berodualem, které jsou určeny k udržovací léčbě bronchospasmu (zúžení dýchacích cest). Jen v omezeném množství do lékáren chodí i Spiriva, jež pomáhá lépe dýchat lidem, kteří trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo astmatem. Dále jde o Pradaxu, která patří mezi antikoagulancia, tedy léky, které se používají jako prevence srážení krve, a preparát Twynsta, užívající se k léčbě vysokého krevního tlaku. Většina z nich nemá generikum, tedy je nelze nahradit jiným lékem se stejnou účinnou látkou, a všechny jsou dodávány v režimu DTP (direct to pharmacy), ve kterém farmaceutická společnost přímo řídí dodávky svých produktů lékárnám a nemocnicím.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit