V jednotě je síla

S advokátem Tomášem Hokrem o tom, proč mají Američané tak rádi hromadné žaloby, jaký to mělo vliv na aféru Dieselgate, a také o tom, že se hromadné žaloby občas zneužívají

V jednotě je síla
Tomáš Hokr | foto Martin Pinkas

„Ve Spojených státech se hromadné žaloby používají dlouhé desítky let a je to tradiční právní institut. Žalované společnosti často raději přistoupí na mimosoudní narovnání, než aby kvůli tomu měly negativní publicitu a riskovaly, že budou muset zaplatit celou požadovanou částku,“ říká partner advokátní kanceláře Bříza & Trubač Tomáš Hokr. S hromadnými žalobami má Hokr osobní zkušenost z doby, kdy v texaském Austinu pracoval pro kancelář Hendler Lyons Flores.

Pokud by se v Americe zachovala nějaká firma jako Bohemia Energy, následovala by hromadná žaloba?

V každém jednotlivém státě Spojených států se procesní řády, které upravují tuto problematiku, poněkud liší, ale pokud bych to měl zobecnit, případ typu Bohemia Energy by pro americké advokáty a subjekty, které hromadná řízení financují, byl zajímavý a určitě by získal patřičnou pozornost. Je to typ sporu, který by se v Americe určitě vedl, protože se potenciálně jedná o velkou skupinu lidí – v médiích se hovoří o čísle blízkém jednomu milionu, a pokud se jednotlivé nároky sečtou dohromady, jde o zajímavou částku.

U nás hromadné žaloby zatím neexistují, přesto je možné jednotlivé žaloby podat skupinově. Jak s tím soud naloží?

Občanský soudní řád obsahuje možnost spojit věci, které spolu skutkově souvisí, pokud je to v zájmu hospodárnosti řízení. V tomto ohledu je samozřejmě možné, že by se všechny tyto spory projednávaly v rámci jednoho řízení, nicméně záleží na tom, jak se k tomu postaví soud, zda spojení věcí povolí. Navíc i po spojení věcí bude každý jednotlivý žalobce vystupovat sám za sebe – bude muset podat vlastní žalobu, bude mít své vlastní právní zastoupení, bude mít možnost vyjadřovat se vlastními podáními. A v takovém případě je samozřejmě otázka, jestli bude soud mít dost odvahy, aby připustil řízení o desítkách tisíc žalobců. Soudní jednání by tak totiž muselo být nejspíš konáno v prostorách libeňské 02 areny. To je věc, která je v kontextu našeho civilního řádu neřešená a myslím i neřešitelná.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit