V Londýně začal ostrou hádkou soudní spor o otcovství bitcoinu. Jde o miliardy dolarů

Craig Wright tvrdí, že je – před lety záhadně zmizelým – tvůrcem bitcoinu jménem Satoši Nakamoto. Soud má nyní rozhodnout, jestli je podvodníkem, nebo říká pravdu.

V Londýně začal ostrou hádkou soudní spor o otcovství bitcoinu. Jde o miliardy dolarů
Craig Wright | Facebook Craiga Wrighta

Třiapadesátiletý Australan Craig Wright o sobě již osm let tvrdí, že je tvůrcem bitcoinu, který je známý pod jménem Satoši Nakamoto. V pondělí začal v Londýně proces, který má definitivně zodpovědět, jestli je jeho tvrzení pravdivé.

Ve hře jsou velké peníze. Na straně obhajoby je řečený australský ajťák výstředního vystupování, na straně žaloby je Crypto Open Patent Alliance (COPA), neziskové konsorcium kryptografických a technologických společností (jeho nejznámějším členem je Jack Dorsey, zakladatel jiné technologické vymoženosti – Twitteru, nyní sociální sítě X).

Mrazivý účinek na bitcoin

COPA tvrdí, že rozhodnutí v její prospěch by Wrightovi znemožnilo žalovat vývojáře, kteří se snaží rozvíjet projekty na bitcoinu postavené. Wright nikdy nepředložil žádný důkaz, že nejpopulárnější kryptoměnu skutečně vymyslel on. To mu však nebrání v podávání žalob na vývojáře s odůvodněním, že porušují jeho autorská práva (ačkoli bitcoin není žádným patentem chráněný).

Vtip je v tom, že Wrightovy žaloby odrazují další vývojáře od práce na bitcoinových projektech. To snižuje důvěru v celou kryptoměnovou scénu, a tedy drží cenu bitcoinu níže, než by byla, kdyby Wright nikoho nežaloval. Logicky tak existují lidé, kteří mají velký osobní zájem na tom, aby zmíněné žaloby někdo zatrhl.

Sama COPA tvrdí, že Wrightovy žaloby na ochranu duševního vlastnictví mají na bitcoin „mrazivý účinek“ a odhánějí vývojáře. Žádá proto soud, aby prohlásil, že Wright není Nakamoto.

Wright vypadal v soudní síni během zahajovacích řečí obou stran uvolněně. Byl obklopený svým právním týmem a pohodlně seděl na židli s nohou přehozenou přes nohu. Z klidu jej napohled nevyvedla ani rázná rétorika právníka žaloby Jonathana Hougha, který Wrightova tvrzení označil za „nestoudnou lež“.

Potenciální průlom

Na rozdíl od některých nedávných kryptografických soudních procesů (například s podvodníkem Samem Bankmanem-Friedem z kryptografické burzy FTX) přitáhl případ COPA v. Wright jen slabou pozornost veřejnosti. Před soudní budovou se v pondělí shromáždila malá skupinka fotografů; uvnitř se o omezené množství volných míst k sezení přetahovalo pouze několik novinářů a pozorovatelů kryptografického dění, píše deník The Guardian.

Případ je však potenciálně průlomový, protože osud trojice Wrightových žalob závisí na tom, jak londýnský soud rozhodne. Pokud COPA uspěje, Wrightovy nároky padnou. Pokud by při naopak vyhrál Wright, bude nejspíš moci vystupovat v roli strážce bitcoinu, který rozhoduje o tom, kdo smí, či nesmí pracovat na kódové základně systému a za jakých podmínek ho lze používat.

Úvodní argumentace naznačila, že COPA se bude snažit zdiskreditovat Wrightova tvrzení prostřednictvím forenzní analýzy řady jím předložených listinných důkazů.

Většina Houghova úvodního vystoupení se soustředila na způsoby, jakými Wright údajně zfalšoval nebo zmanipuloval listiny svědčící o tom, že Wright a Nakamoto jsou touž osobou.

Hough mimo jiné obvinil Wrighta z toho, že posunul zpět hodiny v počítači, aby dokumenty vypadaly, jako by byly vytvořeny před vznikem bitcoinu; že vymazal a pozměnil soubory na pevném disku, jehož obsah vložil do důkazů, a že se pokusil vyrobit nové důkazy poté, co odborníci na forenzní analýzu dokumentů zjistili problémy se stávajícími materiály.

Konečně důkaz?

Obhajoba zvolila stručnější přístup. Úvodní řeč obhajoby, kterou přednesl lord Anthony Grabiner, se netýkala konkrétních obvinění z padělání. Místo toho se Grabiner zaměřil na to, co nazval „filozofickými rozdíly“ mezi Wrightem a žalobci, které by mohly vysvětlit „neobvyklé rysy chování doktora Wrighta“ – konkrétně jeho neochotu veřejně prokázat, že má soukromé pověření spojené s peněženkami vlastněnými Nakamotem. To by prý bylo v rozporu s Wrightovým „základním přesvědčením“ o potenciálu kryptoměn zachovat soukromí.

Pokud by Wright nelhal, byl by patrně jedním z nejbohatších mužů světa: 1,1 milionu původních bitcoinů, jež Nakamoto vytěžil, má při současné ceně hodnotu přibližně 46 miliard dolarů.

 

Celková hodnota trhu s bitcoiny nyní činí asi 830 miliard dolarů, ačkoli řečená kryptoměna není podložena žádnou hodnotou a její styčné body s realitou jsou – a není to až tak velké přehánění – pouze dva. Zaprvé její těžba spotřebuje denně více elektrické energie než Itálie. Zadruhé umožňuje (téměř) bezpečné platby zločincům. 

Wright bude vypovídat v úterý; očekává se, že jeho výpověď potrvá až šest dní. Klíčová pro výsledek soudu bude jeho schopnost vysvětlit závěry forenzních zpráv a objasnit nedostatek nezvratných důkazů v jeho prospěch.

Základní text popisující bitcoin zveřejnil Nakamoto 31. října 2008. Poté vyměňoval e-maily s prvními příznivci elektronické měny, než v roce 2011 zmizel. Od té doby se objevují spekulace o Nakamotově skutečné identitě. Wright vystoupil s tvrzením, že je Nakamotem, v roce 2016.