Dodavatel Applu hlásí průlom v polovodičových bateriích, slibuje znásobení kapacity

Japonská firma TDK tvrdí, že nový materiál umožní prodloužit výdrž drobným elektronickým zařízením. Elektromobily si ještě počkají.

Japonská firma TDK tvrdí, že nový materiál umožní prodloužit výdrž drobným elektronickým zařízením. Elektromobily si ještě počkají.

Celý článek
0

FIRE – nový fenomén mezi mladými. Aby mohli jít do důchodu ve třiceti, obětují přátele i koníčky

Představitelka generace Z, Jane, omezila přátele, koníčky a rodinu, aby mohla intenzivně pracovat. Díky úspornému stylu života hodně investuje a šetří. Pokud jí vše vyjde, do důchodu by prý mohla odejít už po třicítce.

Představitelka generace Z, Jane, omezila přátele, koníčky a rodinu, aby mohla intenzivně pracovat. Díky úspornému stylu života hodně investuje a šetří. Pokud jí vše vyjde, do důchodu by prý mohla odejít už po třicítce.

Celý článek
0

Závody v přeplácení? Astronomické platy mladých právníků v Londýně pobuřují

Londýnské právní firmy vyplácí mladým kolegům v přepočtu 4,4 milionu korun ročně. Ostatní v oboru to považují za vyhlášení platové války a porušení firemní kultury.

Londýnské právní firmy vyplácí mladým kolegům v přepočtu 4,4 milionu korun ročně. Ostatní v oboru to považují za vyhlášení platové války a porušení firemní kultury.

Celý článek
0

Trump může mít brzy hluboko do kapsy, soudy z něj vysávají hotovost

Favoritovi amerických prezidentských voleb Donaldu Trumpovi reálně hrozí, že tento týden přijde během civilního procesu vedeného v New Yorku o 370 milionů dolarů.

Trump může mít brzy hluboko do kapsy, soudy z něj vysávají hotovost
Donald Trump před jednáním soudu. | Shutterstock.com

Donald Trump čelí v New Yorku dvojici významných soudních verdiktů, které mohou zlikvidovat většinu jeho hotovosti. Pro Trumpa, jehož osobnost je spojena s finančním úspěchem a bohatstvím, to může znamenat citelné oslabení v osobním i politickém kontextu.

V pátek Trumpovi newyorská porota nařídila, aby zaplatil 83,3 milionu dolarů spisovatelce E. Jean Carrollové za to, že ji v roce 2019 pomluvil, když popřel její obvinění ze sexuálního napadení. („Nedostane ani penny,“ zaznělo z exprezidentova týmu.)

Kromě toho se tento týden očekává verdikt v newyorském civilním procesu, který se týká podvodu, v němž jde o navrácení 370 milionů dolarů „nelegálních zisků“. Trump je měl získat tím, že lhal bankám o svém bohatství, aby dostal lepší podmínky pro své úvěry.

V loňské výpovědi popsal Trump svou zásobu hotovosti jako „značně přesahující“ 400 milionů dolarů. Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg činí jeho likvidní aktiva přibližně 600 milionů dolarů (ačkoli o přesném stavu Trumpových financí je známo velmi málo).

Cílem obou žalob bylo Trumpa finančně postihnout. Pokud nyní soudce v případě newyorského podvodu vyhoví požadavku generálního prokurátora na vrácení 370 milionů dolarů, bude Trump během necelého týdne zírat na účet v celkové výši 450 milionů dolarů.  A to i pro něho může znamenat problém s hotovostí.

Drahá spravedlnost

Ani načasování těchto soudních trablů není pro Trumpa ideální. Pravděpodobnému kandidátovi Republikánské strany do listopadových prezidentských voleb již rostou účty za právní služby poté, co ve čtyřech různých soudních procesech čelí obvinění z 91 trestných činů.

Trumpova hotovost a jeho celkové bohatství musejí být ze zákona odděleny od financí na kampaň. Ty jsou podle všeho v dobré kondici, ale Trump je nemůže použít na zaplacení zmíněných stamilionových závazků. „Neexistují žádné výjimky, které by se vztahovaly na náhradu škody za záležitost, jež se ho netýká jako kandidáta nebo držitele úřadu,“ uvedla bývalá federální prokurátorka Jennifer Rodgersová.

Trump naopak může z těchto peněz určených na kampaň platit své advokáty, pokud jejich práce souvisí s jeho politickými povinnostmi (například kvůli vyšetřování Kongresem), píše Bloomberg.

Advokátka Alina Habbaová, jež Trumpa v obou výše zmíněných případech zastupuje, uvedla, že finanční postihy jsou „zjevně všechny záměrné a jsou jasným příkladem selektivního stíhání předpokládaného republikánského kandidáta“. Trump také obrátil na své právní problémy pozornost a vybral díky nim v kampani miliony dolarů; část z nich použil na zaplacení svých právníků. Trumpova kampaň oznámila, že za prvních šest měsíců roku 2023 utratila za právníky přibližně 25,5 milionu dolarů. Nejnovější údaje oznámí tento týden.

Teoreticky vzato nesmí Trump hradit odškodné ani z prostředků, jež získala jeho politická organizace, „politický akční výbor“ Make America Great Again. Ta na začátku tohoto měsíce nahlásila za druhou polovinu loňského roku příjem ve výši 46 milionů dolarů. „Akční výbory nemají přispívat kandidátům, mají být nezávislé,“ řekl Bloombergu Daniel Weiner z washingtonského think-tanku Brennan Center for Justice.

„Bylo by v rozporu s duchem zákona, kdyby se peníze politického akčního výboru, získané na podporu kandidáta, použily na zaplacení jeho dluhů.“ Zároveň však Weiner poznamenal, že tato pravidla nemusí Trumpa zastavit. Existuje totiž příliš rozsáhlá šedá zóna, v níž se dodržování pravidel jen obtížně vymáhá.

Nejžhavější značka světa

To neznamená, že se Trump příští týden postaví do řady ve frontě na polévku u Armády spásy. „Máme spoustu hotovosti,“ řekl exprezident v dubnu 2023. „Myslím, že máme podstatně více než 400 milionů dolarů v hotovosti, což je na developera hodně,“ dodal. „Developeři obvykle hotovost nemají. Mají aktiva, nikoli hotovost. My jich (milionů, pozn. red.) máme, myslím, 400 plus a každý měsíc se velmi podstatně zvyšují. Mým největším výdajem jsou bohužel asi právní poplatky.“

 

Kromě toho může mít Trump k dispozici stovky milionů dolarů v aktivech, jež lze k doplnění zásoby hotovosti využít. Trump zaznamenává boom příjmů ze svých nemovitostí na Floridě a prodejem svého washingtonského hotelu splatil své závazky. Z loni zveřejněných federálních údajů pak vyplývá, že od roku 2022 do dubna 2023 vyprodukovala jen Trumpova společnost se sídlem v Miami, která vlastní golfová hřiště, 145,8 milionu dolarů. Jeho floridský resort Mar-a-Lago vydělal 52,3 milionu dolarů a Trump Ruffin Tower v Las Vegas dalších 32 milionů dolarů.

Trump ovšem se svou obvyklou skromností naznačuje, že je ve skutečnosti mnohem bohatší. Vlastní značky si cení až na deset miliard dolarů. „Díky té značce jsem se stal prezidentem,“ řekl Trump ve výpovědi natočené pro jednu ze zmíněných soudních pří. „Myslím, že je to nejžhavější značka na světě.“