Úsvit nové „tradiční“ vakcíny. Přesvědčí odmítače očkování?

Už jen málo chybí k tomu, aby mezi schválené vakcíny patřila i NVX-CoV2373 amerického výrobce Novavax. Evropská léková agentura obdržela poslední vyžádané podklady.

Úsvit nové „tradiční“ vakcíny. Přesvědčí odmítače očkování?
ilustrační foto | Profimedia.cz

NVX-CoV2373 je ve třetí, tedy závěrečné fázi posuzování ze strany Evropské lékové agentury (EMA). V tomto týdnu obdržela agentura, jejíž souhlas je nutný pro podávání vakcíny občanům členských států Evropské unie, poslední podklady. 

„Pokračujeme tak v doručování dokumentace. Očekáváme, že budeme moci světu nabídnout první plnohodnotně schválenou vakcínu na covid-19 na bázi proteinů,“ uvedl v tiskové zprávě Stanley C. Erck, prezident a generální ředitel společnosti Novavax. 

Od proteinových vakcín se očekává, že by je mohli akceptovat i lidé, kteří odmítají ty již dosud schválené, typu mRNA a vektorové. Proteinové vakcíny jsou totiž prověřené časem. Na proteinu (bílkovině) jsou již založena očkování proti chřipce nebo žloutence typu B.

Farmaceutický výrobce v podkladech pro EMA argumentuje mimo jiné studií provedenou ve Velké Británii. V ní se na vzorku patnácti tisíc účastníků prokázala účinnost 96,4 procenta proti původnímu virovému kmenu a 86,3 procenta proti alfa (britské) variantě.  Celková účinnost 89,7 procenta je pak doložena potvrzením s příznivým hodnocením bezpečnosti a účinnosti s minimem nežádoucích účinků. Slibné jsou i výsledky studie s třiceti tisíci účastníky z USA a Mexika. Zde vakcína prokázala stoprocentní ochranu proti středně těžkému a těžkému onemocnění a 90,4procentní celkovou účinnost. 

EMA nyní vyhodnotí data o účinnosti a bezpečnosti vakcíny. Posledním krokem je vyzvání výrobce vakcíny k podání žádosti o předběžnou registraci.

Novavax v bitvě o první proteinovou vakcínu schválenou na území EU závodí s očkovacími látkami od firem Valneva a Sanofi. Všechny tři vakcíny jsou v závěrečném stadiu posuzování. EMA připouští schválení první proteinové vakcíny ještě do konce roku 2021.