Účet za roční testování covidu: přes 15 miliard korun
Výdaje za testování na covid-19 za rok 2021 činily přes patnáct miliard korun. Rok 2022 bude pro pojišťovny značně nejistý.
redaktor
Zdravotní pojišťovny koncem ledna dostávají poslední výkazy zdravotnických zařízení za vykázanou péči a testování za předchozí rok. Antigenní a PCR testování výrazně zasáhlo do rozpočtů pojišťoven. Sedm institucí zřízených dle zákona o veřejném pojištění vyplatilo testovacím místům za rok 2021 přes patnáct miliard korun.
Nejvyšší výdaje eviduje největší pojišťovna v zemi – VZP. Překročily osm miliard korun. Naopak nejméně vyplatila za testování svých klientů Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, celkem 209 milionů korun. Jak je zřejmé z níže uvedeného rozdělení výdajů dle jednotlivých institucí, velikost pojišťovny měřená počtem klientů zhruba odpovídá výši vynaložených výdajů za testování.
K poklesu vynaložených nákladů pojišťoven za testování došlo v listopadu 2021, kdy vláda rozhodla o konci proplácení testů z veřejného zdravotního pojištění pro neočkované, a navíc se zkrátila platnost testu coby dokladu o bezinfekčnosti. Zdravotní pojišťovny nadále platily testy jen těm, kteří byli naočkováni, případně jim vakcína nemohla být aplikována ze zdravotních důvodů.
S přelomem roku však výdaje opět vzrostly, a to v souvislosti se snahou včas zachytit šíření mutace covidu-19 omikron. V lednu nová vláda Petra Fialy (ODS) nařídila povinné testování všech zaměstnanců a OSVČ dvakrát týdně. I toto testování je propláceno zdravotními pojišťovnami.
A co dál?
Pokud jde o výhled na rok 2022, většina zdravotních pojišťoven si netroufá odhadovat, kolik za testování zaplatí. Epidemický výhled je totiž značně nejistý.
„Předpokládáme v souladu s ostatními plátci zdravotních služeb, že v roce 2022 by mohla být situace mírně příznivější než v předchozích dvou letech. V okolních zemích se v současné době již upouští od nekonečných opakovaných plošných antigenních či PCR testování jednoho onemocnění, hromadného trasování atd. Za žádoucí stav považujeme v roce 2022 smysluplně plánovanou distribuci finančních prostředků na zdravotní péči preventivní, diagnostickou, léčebnou, rehabilitační a další druhy péče,“ uvedl Vladimír Matta, obchodní ředitel České průmyslové zdravotní pojišťovny.
„Aktuálně je to velmi obtížné odhadovat. Pokud bychom vyšli z roku 2021 a očekávali obdobné náklady na testování, předpokládaná částka je až 600 milionů korun. Pokud by pokračovalo testování ve firmách i během roku 2022 ve frekvenci dvakrát týdně antigenní test, budou se náklady zvyšovat, a to v řádů desítek milionů korun měsíčně,“ odhaduje Jan Mates, mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny.
K žádným odhadům se raději neuchyluje VZP, která s testováním počítá v rámci celého ročního rozpočtu. „VZP má na rok 2022 Zdravotně pojistným plánem stanovený plán nákladů na úhradu zdravotních služeb výši 251 459 milionů korun. Kolik z této částky bude využito na testování klientů VZP, v tuto chvíli predikovat nelze,“ řekla mluvčí Viktorie Plívová.
Výdaje pojišťoven za antigenní a PCR testování:
Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,121 miliardy korun
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky 1 miliarda korun
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 1,824 miliardy korun
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví 1,48 miliardy korun
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda 209 milionů korun
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky 2,1 miliardy korun
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna 600 milionů korun
Celkem 15,334 miliardy korun
Zdroj: tisková oddělení zdravotních pojišťoven (může docházet k drobným úpravám rozpočtů na základě opravných položek a posledních doručených výkazů)