Uber Eats spojil síly s Mitsubishi. Flotila samořídících robotů bude rozvážet jídlo v Japonsku

Rozvážková služba Uber Eats přichází v Japonsku s inovací: jídlo budou místo lidí rozvážet samořídící roboti. Uber Eats na samořiditelných robotech spolupracuje s technologickým gigantem Mitsubishi Electric a firmou Cartken. Rozvoz by měl být zahájen už do konce března ve vybraných oblastech Tokia.

Uber Eats spojil síly s Mitsubishi. Flotila samořídících robotů bude rozvážet jídlo v Japonsku
Uber Eats nasadí flotilu samořídících robotů na rozvážení jídla v Tokiu. | foto Uber Eats

Konec doručovatelů jídla, minimálně v Japonsku, se zdá být na dohled. Dovážková služba Uber Eats se rozhodla, že Japonsko bude první zemí na světě, kde jejich jídlo budou rozvážet samořídící roboti. Zatím zavádí robotický rozvoz pouze do několika oblastí Tokia, ale společnost počítá s tím, že robotičtí kurýři budou nadále expandovat i do zbytku země.

Roboty na rozvážení jídla Uber Eats používá už od roku 2022, když byli poprvé nasazeni ve Fairfaxu v americké Virginii, připomíná zpravodajský server CNBC. Dosud na vývoji robotické dovážky pracoval Uber s firmou Cartken, ale nejnověji si přizvali ke spolupráci Mitsubishi Electric. Uber Eats oznámil, že Japonsko bude v budoucnu první zemí autonomního provozu, který se dosud omezoval pouze na několik měst v USA.

K doručování bude používán autonomní „chodníkový“ robot Model C, který se pohybuje rychlostí kolem 3,3 kilometru za hodinu, což je zhruba stejná rychlost jakou se pohybuje dospělý člověk. Robot zároveň využívá umělou inteligenci a „počítačové vidění“ k orientaci v okolí, navigování a dokáže se přizpůsobit rychlosti lidské chůze. Na provoz flotily robotických kurýrů, kteří jsou vybaveni 27litrovými koši na úschovu potravin ve vhodné teplotě, bude dohlížet společnost Mitsubishi Electric.

Robot je vybaven senzory, kamerami a pokročilým softwarem, jenž pomáhá navigovat, detekovat a vnímat své okolí. Robotického kurýra lze na dálku sledovat, ovládat a řídit. Roboti jsou navrženi tak, aby se vyhýbali překážkám na chodnících, dávali přednost chodcům a zastavovali na semaforech.

Rozvážkový robot od Uber Eats v USA.

Šéf Centra pro vývoj pokročilých aplikací Mitsubishi Electric Šodži Tanaka uvedl, že robotické doručování je účinným opatřením proti logistické krizi, která bude v budoucnu stále vážnější. „Doufáme, že tato nově oznámená iniciativa poslouží jako katalyzátor rozšíření robotických doručovacích služeb v Japonsku. V budoucnu budeme také pracovat s budovami a tovární infrastrukturou, takže autonomní roboti budou schopni doručovat zásilky i uvnitř různých objektů,“ řekl Tanaka podle serveru TechCrunch.

Mitsubishi Electric spolupracuje s robotickou firmou Cartken a Uberem kvůli tomu, aby „zamezila rostoucím sociálním problémům,“ dodává televizní stanice CNN.