Strnadově zbrojovce Excalibur Army se loni dařilo, zvýšila tržby o 40 procent. I díky válce na Ukrajině
Většina tržeb se realizuje v rámci zemích NATO i na Ukrajině, dalšími významnými trhy jsou státy v Asii a Africe.
Zbrojovka Excalibur Army, která je součástí strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada, loni zvýšila tržby o 40 procent na rekordních 18,7 miliardy korun. Vykázala navíc hrubý zisk 4,5 miliardy korun, meziročně o 120 procent více.
Většinu tržeb získala nejen v členských zemích NATO, ale také na Ruskem napadené Ukrajině, kam dodává vojenskou techniku. Obchodní ředitel Excalibur Army Jiří Doležal dále uvedl, že se firma soustředí i na africké a asijské trhy, například na Indonésii.
„Naše společnost má dva pilíře podnikání: obchod s vojenským materiálem, který získáváme na světovém trhu, a prodej vlastních produktů a s nimi souvisejících služeb. V obou pilířích jsme zaznamenali meziročně silný růst,“ poznamenal k výsledkům šéf společnosti Petr Kratochvíl.
Válka na Ukrajině zvýšila poptávku po zbraních a vojenské technice, ostatně i Excalibur Army získala před časem kontrakt na modernizaci stovky tanků T-72, kterou v rámci vojenské pomoci Ukrajině financovaly Spojené státy a Nizozemsko.
Loňským číslům pomohl podle Kratochvíla především prodej zbraní a munice, celkem tržby za zboží činily 14,9 miliardy korun. Excalibur Army pak prodávala i vlastní výrobky a služby, tedy především vojenskou techniku. Utržila na tom téměř čtyři miliardy korun.
Zákazníkům například předala vozidla Pandur II 8x8, houfnice Dana M2 nebo lehké protiletadlové komplety Viktor. Jde o produkty, které jsou výsledkem vlastního vývoje a konstrukční činnosti Excalibur Army a dalších společností v CSG, například kopřivnické Tatry.
Kvůli zvýšené poptávce teď Excalibur Army investuje ve svém závodě ve Šternberku zhruba 650 milionů korun do stavby další montážní haly a rovněž do instalace nových technologií. Díky tomu by mělo vzniknout 200 pracovních míst. Nová hala má být dokončena letos v prosinci.
„Zvýšená poptávka a objem podepsaných smluv plně vytěžují naše kapacity, které se snažíme v návaznosti na zasmluvněné plnění dále navyšovat. Výrobní kapacity společnosti rozšiřujeme i ve stávajících prostorách ve výrobním areálu v Přelouči,“ doplnil výkonný ředitel firmy Zdeněk Novobilský. Ve firmě pracuje přes 600 zaměstnanců.
CSG má podniky v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii i USA. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. Celkem zaměstnává více než 10 tisíc lidí. Nedávno také oznámila vytvoření společného investičního fondu s venture kapitálovou firmou Presto Ventures.