Šéf zbrojařské asociace: Největší byznys bude obnova Ukrajiny

Poválečná rekonstrukce Ukrajiny bude velký byznys, zejména bude-li financována z peněz EU. Česko by díky válečné pomoci nemělo stát stranou.

Šéf zbrojařské asociace: Největší byznys bude obnova Ukrajiny
Jiří Hynek | foto Martin Pinkas, týdeník Hrot

Díky tomu, že české zbrojovky a další podniky od počátku ruské agrese pomáhají ukrajinským obráncům dodávkami zbraní a dalšího potřebného materiálu, mají větší šanci se po konci války podílet na obnově Ukrajiny. „Kyjev si moc dobře pamatuje, kdo jim pomáhal mezi prvními,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. „Musíme si uvědomit, že největší byznys bude obnova Ukrajiny, nikoli tato válka.“

Hynek uvedl, že asociace má dohodu s obdobnou ukrajinskou organizací od roku 2015. „Už když jsme v roce 2015 podepisovali dohodu mezi našimi asociacemi, měli jsme zájem o vstup na ukrajinský trh. Jen připomínám, že už to bylo po anexi Krymu. Teď je ta spolupráce samozřejmě kvůli válce intenzivnější,“ uvedl Hynek, podle něhož na Ukrajinu putovalo nebo putuje poměrně široké spektrum zbrojního materiálu včetně těžké techniky. České podniky se rovněž podílejí na opravě poškozené ukrajinské techniky.

„Je samozřejmě otázkou, jak bude vypadat rekonstrukce Ukrajiny po válce. Alfou a omegou bude, kdo to bude financovat. Pokud na to vyčlení významné peníze z Evropské unie a bude na Ukrajincích, aby si vybrali technologie a spolupracovníky, je to pro nás velká šance. Máme tam nyní dobré jméno i kontakty,“ poznamenal Hynek.

Česká vláda by si podle něho měla pohlídat, aby z evropských peněz neprofitovali především například Němci nebo Francouzi, kteří se zatím s pomocí Ukrajině moc nepředvedli. „U Američanů si žádné iluze nedělám. Nepochybně se na obnově budou podílet, ale budou podporovat výhradně své firmy a výrobky. Dělali to tak vždycky: dáme ti naše peníze, ale ty si koupíš naše produkty,“ uvedl Hynek.