Rusové končí v Dukovanech, palivo dodá americký Westinghouse

Do jaderné elektrárny Dukovany už nebude dodávat palivo ruská společnost TVEL, ale nově od roku 2024 americký Westinghouse s výrobním závodem ve Švédsku. TVEL byl dosud jediným podnikem na světě, který palivo pro dukovanský typ reaktorů dokázal vyrobit. 

Rusové končí v Dukovanech, palivo dodá americký Westinghouse
Jaderná elektrárna v Dukovanech | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Po ruské invazi na Ukrajinu ale ČEZ kvůli bezpečnému zajištění palivových tyčí pro Dukovany zahájil jednání o novém dodavateli. Společnost Westinghouse urychlila vývoj a minulý týden podepsala s ČEZ příslušný kontrakt. První palivové soubory pro blok typu VVER 440 by měla dodat už v příštím roce.

„Zajištění západního dodavatele palivových souborů pro Dukovany je významným krokem nejen pro českou energetiku, ale i pro celou Českou republiku. Dochází k dalšímu výraznému posílení energetické bezpečnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. 

„Vážíme si spolupráce se společností ČEZ a jsme i nadále plně odhodláni podporovat její politiku diverzifikace dodávek. Jsme hrdí na to, že jsme první západní společností, která má k dispozici ověřené palivové soubory pro tento typ bloků,“ uvedl Tarik Choho, prezident Westinghouse Nuclear Fuel.

Aktuálně má jaderná elektrárna Dukovany ve skladu zásobu paliva přibližně na tři roky provozu. Tuto rezervu hodlá udržovat i po podpisu nového kontraktu.

„Díky zvýšení počtu možných dodavatelů posilujeme naši nezávislost i jistotu dalšího provozu našich jaderných zdrojů,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek.

Americká firma spolu s francouzskou společností Framatome začne od roku 2024 dodávat palivo rovněž do Temelína, kde se předtím také používalo ruské palivo.