Realitní obchod roku: pražský Churchill koupily za miliardy ČMN a CFH

Skupina Penta Real Estate prodala za více než čtyři miliardy korun pražský kancelářský komplex Churchill Square společnostem Českomoravská Nemovitostní a Corporate Finance House Group. Jde o největší letošní obchod na trhu s kancelářskými nemovitostmi v Česku.

Realitní obchod roku: pražský Churchill koupily za miliardy ČMN a CFH
kancelářský komplex Churchill Square

Budova u hlavního nádraží v Praze je centrálou společností Deloitte a Fortuna Entertainment Group. Realitní skupina Českomoravská Nemovitostní (ČMN) v joint venture se společností Corporate Finance House Group (CFH) svou nabídkou přeplatila investory z Německa, Rakouska a Spojených států. Obě společnosti už v Praze společně investovaly, například do projektu City West C1 a C2 na Praze 5, kde sídlí společnost Vodafone, komplexu Crystal na Vinohradech nebo budovy BLOX na Praze 6.

„Původně jsme už nechtěli naše budovy v centru Prahy prodávat. Nečekaně velký zájem investorů však byl silným argumentem pro výjimku,“ uvedl k transakci Pavel Streblov, ředitel Penty RE pro komerční výstavbu. Ukázalo se podle něj, že investici do kvalitní architektury ve výjimečné pražské lokalitě renomovaní zájemci věří i v době koronavirové pandemie.

“Churchill Square svojí kvalitou a lokalitou přesně zapadá do naší strategie, která se zaměřuje na prémiové kancelářské budovy v Praze,“ uvedl Radek Stacha, předseda představenstva ČMN. „Koupí daných budov jsme upevnili naši pozici na trhu a etablovali jsme se mezi deset největších majitelů kancelářských prostor v Praze,” dodal.

V případě CFH jde již o čtvrtou investici v Praze od roku 2016. Karim Chams Eddine, generální ředitel CFH, vyzdvihl dlouhodobý záměr působnosti CFH na pražském nemovitostním trhu a dodal: „Jsme velmi rádi, že akvizici kancelářského komplexu Churchill Square uzavíráme právě s partnery ze společnosti ČMN.“

Největší transakci letošního roku na kancelářském trhu financovala německá banka Helaba. Ta se již dříve podílela v Česku na financování akvizice obchodního centra Palladium či realizace developerského záměru CTP v oblasti logistiky. 

Brownfield u hlavního nádraží v centru Prahy procházel zásadní proměnou od roku 2017, kdy začala Penta Real Estate s výstavbou dvou kancelářských budov a společnost SUDOP o rok později s výstavbou rezidenčního objektu.