Digitální boss v poutech: Padl administrátor největšího ruskojazyčného kyberfóra

Digitální boss v poutech: Padl administrátor největšího ruskojazyčného kyberfóra

Shutterstock.com

Digitální boss v poutech: Padl administrátor největšího ruskojazyčného kyberfóra

Jeho jméno zatím neznáme, ale jeho stopa na digitálním podsvětí je zřetelná. Spravoval jedno z nejnebezpečnějších fór kybernetického zločinu v ruskojazyčném světě. Teď skončil v poutech. Zásah ukrajinské policie, koordinovaný francouzskými orgány a agenturou Europol, ukončil více než desetiletou kariéru muže, který za klávesnicí tahal za nitky zločinecké sítě o desítkách tisíc členů. Konec fóra XSS.is je nejen triumfem evropské spolupráce, ale i výstrahou, že i ti nejzkušenější padouši dříve nebo později chybují.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

XSS.is nebylo jen obyčejné fórum. Od roku 2013 fungovalo jako tržiště pro kybernetickou kriminalitu, kde se neobchodovalo s názory, ale s nástroji hromadného ničení – alespoň v digitálním smyslu. Prodej malwaru, výměna ukradených dat, návody k hackerským útokům nebo nábor nových členů do zločineckých skupin – to vše probíhalo pod záštitou tohoto digitálního přístavu zla. Podle Europolu šlo o „ústřední platformu pro některé z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších kyberzločineckých sítí“.

Fórum se stalo synonymem důvěry mezi zločinci. Využívalo kódovanou komunikační službu Jabber, která umožňovala výměnu šifrovaných zpráv, čímž přispívala k jeho dlouhé životnosti a obtížné detekci. Až 50 000 uživatelů se na něm pohybovalo – každý s vlastním zájmem o digitální podvody a útoky.

Administrátor, jehož identita zůstává utajená, podle Europolu během dvou dekád kyberzločinu nahromadil sedm milionů eur – v přepočtu zhruba 175 milionů korun. Nešlo jen o digitální iluze zbohatnutí. Tato suma je důkazem, že kybernetická kriminalita může být vysoce výnosným „podnikáním“, pokud se vyhne pozornosti orgánů.

Jenže ta pozornost přišla. Francouzské bezpečnostní složky začaly na případu pracovat v roce 2021. Trvalo tři roky, než se jim ve spolupráci s Europolem podařilo dostat do hry i ukrajinskou policii. Vloni se francouzský tým přesunul přímo na Ukrajinu a výsledkem jejich práce je právě červencové zatčení. V úterý padla klec.

„Dlouho bylo ústřední platformou pro některé z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších kyberzločineckých sítí a bylo využíváno ke koordinaci, propagaci a náboru,“ shrnul roli fóra Europol.

Zadržení administrátora XSS.is představuje důležitý moment v boji proti kybernetickému zločinu, ale není zdaleka poslední bitvou. Jak ukázal i tento případ, kyberprostor je ideálním útočištěm pro anonymní aktéry, kteří dokážou fungovat celá léta v utajení. Navíc v kombinaci s jazykovou a geografickou bariérou, kterou poskytují ruskojazyčné prostředí a slabší dohled v některých zemích postsovětského prostoru, jde o prostředí extrémně těžko kontrolovatelné.

Případ XSS.is je tak jedním z těch, které nastavují zrcadlo realitě digitální doby. Zatímco běžní uživatelé řeší aktualizace aplikací, v pozadí se odehrává tichá válka o data, identitu a miliardy v kryptoměnách. A přestože tentokrát policie slaví úspěch, nové platformy už možná vznikají v jiných zákoutích internetu.