Poláci srazili korunu, české firmy by měly zpozornět

Dosud výhodné půjčky v eurech by kvůli posunu kurzu mohly začít pěkně prodělávat.

Poláci srazili korunu, české firmy by měly zpozornět
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zdá se, že na kurz české koruny má větší vliv polská národní banka než ECB a Fed, jejichž kroky snižující úrokový diferenciál mezi eurem a dolarem na jedné straně a korunou na straně druhé k velkému oslabení české měny nevedly. Po překvapujícím kroku polské centrální banky, která snížila svůj základní úrok z 6,75 na rovných šest procent, se zlotý samozřejmě propadl, ale koruna také reagovala okamžitě a sesunula se z úrovní kolem 24,10 koruny za euro až na 24,40 koruny za euro.

Když si vezmeme, že polská hra je zjevně součástí předvolební kampaně vládní strany Právo a spravedlnost, není to pro nás moc lichotivé, protože na politickou nezávislost ČNB si zde potrpíme dlouhá léta a averze mnoha ekonomických analytiků i komentátorů vůči současnému guvernérovi pramení z jeho dřívější blízkosti k expremiéru Babišovi.

Že by však bankovní rada ČNB fungovala na politickou objednávku, si asi nikdo moc představit nedokáže, jakkoli všichni vidí, že podobně – a ne zrovna krátkou dobu – funguje i ECB. V Polsku jsou ale za pár dní volby a snížit lidem splátky hypoték, které u našich severních sousedů většinově nejsou fixované na delší období, jak upozorňuje i hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář v našem podcastu, je jistě pěkný volební bodík k dobru. Trhům je naše odlišnost od Poláků ukradená, a když jsme pro ně jedním regionem, vezeme se s nimi. 

Zatím to není nic, co by mělo nějak vzrušovat ČNB a škodit tuzemské ekonomice. Naopak slabší korunu určitě uvítají exportéři, kterým v poslední době není nijak do zpěvu. 

Nicméně ve firmách, které si nabraly a nabírají úvěry v eurech a hradí jimi korunové náklady a přitom nemají dost eurových příjmů, by měli zbystřit. Jejich dosud výhodné půjčky za levnější úrok by kvůli posunu kurzu mohly začít pěkně prodělávat.

Zvlášť když ECB, jakkoli se jí moc nechce, bude na podzim donucena dál zvedat své sazby a budou houstnout spekulace, kdy se ČNB rozhodne, že už může zlevňovat peníze, a úročení eura a koruny se dál přiblíží.

Firmy přitom stále dál nabírají eurové půjčky a nic nesvědčí o tom, že by začaly být opatrnější, přestože česká měna citelně klesá už déle. Vždyť ještě na konci dubna bylo euro o korunu dvacet levnější.