„Otec národa.“ Diktátor Kadyrov si pro sebe vymyslel nový titul

Čečenský diktátor a vazal Kremlu Ramzan Kadyrov by se rád do budoucna honosil novým a lépe znějícím titulem. V čečenštině zní „Mechkan Da“, což lze přeložit jako „Otec národa“, a v dávných dobách se jím pyšnili někteří význační čečenští vůdci.

„Otec národa.“ Diktátor Kadyrov si pro sebe vymyslel nový titul
Vladimir Putin a Ramzan Kadyrov na snímku z roku 2015 | foto Shutterstock.com

S iniciativou nepřišel, jak už to v podobných případech bývá, Kadyrov sám. Místo něj navrhlo příslušnou změnu čečenské ústavy dvacet poslanců čečenského parlamentu v čele s jeho předsedou Magomedem Daudovem. Zmíněné sousloví „Mechkan Da“ by mělo být vloženo do ústavy hned za oficiální titul „hlava Čečenské republiky“, což je v rámci Ruské federace krajně nezvyklý krok.

Čím se Čečensko liší?

Jak Kadyrovovo tažení za zlepšení titulatury dopadne, není jasné. Poměrně jednoznačně se proti nápadu povolit Kadyrovovi titul „Otec národa“ postavil podle internetového serveru Lenta.ru například první místopředseda ústavněprávního výboru ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov. „Teoreticky je to samozřejmě možné, ale čím se Čečensko liší od ostatních republik? Takové rozdíly v regulaci vedou k rozvoji odstředivých sil,“ nechal se slyšet Sinělščikov s tím, že je nutné dbát o jednotnou úpravu.

Ruská státní tisková agentura RIA Novosti na druhou stranu otiskla prohlášení čečenského ministra pro národnostní politiku, zahraniční vztahy, tisk a informace Ahmeda Dudajeva, podle něhož nelze hrdý titul „Mechkan Da“ otrocky překládat jako „Otec národa“. V čečenštině jde podle něj o ustálený pojem a neznamená nic jiného než „nejvyšší úřední osoba republiky“.

Páni prezidenti

Kadyrov každopádně není první, kdo letos s vylepšením své titulatury vyrukoval. Už na konci ledna ho předešel Rustam Minnichanov, který stojí v čele Tatarstánu, jedné z dalších republik Ruské federace. Ten si ke svému oficiálnímu titulu „hlavy“ Tatarstánu hodlá připojit přídomek „rais“, což v arabštině a některých dalších jazycích neznamená nic jiného než prezident.

Titulatura hlav jednotlivých regionů Ruské federace byla dlouho roztříštěná a nejednotná. Napravit to měl zákon o obecných zásadách organizace veřejné moci v územních celcích Ruské federace podepsaný roku 2021 ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mimo jiné zakazuje hlavám regionů používat titul prezident. Na začátku tohoto snažení stál kdysi dávno paradoxně sám Kadyrov, když dobrovolně odmítl používat prezidentský titul (prezidentem je dál nazýván neoficiálně, ale jediný korektní titul zní hlava Čečenské republiky) a k podobnému kroku vyzval i další lokální vůdce.