Miliardáři Haščákovi hrozí 20 let. Letos už vazbu neopustí

Finančník a druhý nejbohatší Slovák Jaroslav Haščák stanul poprvé před soudem. Speciální trestní soud v Pezinku rozhodl, že během vyšetřování a soudního procesu zůstane ve vazbě. 

Miliardáři Haščákovi hrozí 20 let. Letos už vazbu neopustí
Jaroslav Haščák | Profimedia.cz

„Soudkyně vyhověla návrhu prokurátora a vzala obě obviněné osoby do vazby, a to z důvodu obavy z protiprávního jednání obviněných. Oba obvinění podali stížnost, o které rozhodne Nejvyšší soud, ve věci bude nadále probíhat vyšetřování, uvedl po jednání prokurátor.

Obvinění podle něj vypovídají, ale svou vinu odmítají. Haščáka během celodenního jednání zastupoval tým pěti právníků v čele s jeho dlouholetým advokátem Martinem Škublou. Součástí týmu byla i Haščákova žena Valérie, někdejší advokátka Penty. Společně se spolumajitelem skupiny Penta Investments, jehož osobní jmění přesahuje miliardu eur, před soudem stanula i další obviněná v případu, někdejší pracovnice tajné služby SIS, Dana Arpášová. Také ona zůstává ve vazbě.   

Obvinění se týká obchodování s nahrávkou Gorily, kterou téměř před patnácti roky vynesl příslušník SIS Ľubomír Arpáš. Jeho manželka Dana je stíhaná spolu s ním proto, že společně založili firmu, které Haščák poslal téměř 200 tisíc euro. 

Za legalizaci příjmů z trestné činnosti hrozí Haščákovi až 20 let vězení. Vazbu prokurátor odůvodňuje rizikem ovlivňování svědků, maření vyšetřování a také možným útěkem do zahraničí. 

Příběh Jaroslava Haščáka společně s analýzou současných slovenských reálií čtete v novém vydání týdeníku Hrot, který vychází v pondělí 7. prosince.