Shutterstock.com
Měsíc v médiích
Matochu v čele Rady ČT nahradil Novák
Novým předsedou Rady České televize byl v prosinci zvolen Karel Novák, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT, který televizi opustil v roce 2017, kdy proti stávajícímu šéfovi ČT Petru Dvořákovi neúspěšně kandidoval na generálního ředitele. Pro Nováka hlasovalo sedm radních z třinácti přítomných, pro dosavadního předsedu rady Pavla Matochu šest. „Pokusím se být svorníkem názorových proudů,“ okomentoval Novák své těsné vítězství. Matochu následně radní zvolili místopředsedou, dalším se stal Vlastimil Ježek, bývalý generální ředitel Českého rozhlasu. Oba dostali sedm hlasů. Rada ČT je nyní nekompletní, místo patnácti zákonem požadovaných členů jich má čtrnáct poté, co na členství rezignoval ekonom Pavel Kysilka, a to kvůli svému budoucímu angažmá, jež zatím není veřejně známé.
Seznam.cz převezme deník Právo
Česká internetová jednička Seznam.cz Ivo Lukačoviče kupuje od Zdeňka Porybného vydavatelství Borgis, transakci začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Seznam.cz od roku 2013 vlastní 33,6 procenta akcií Borgisu. Borgis vydává deník Právo a dodává obsah pro zpravodajské weby Novinky.cz., Sport.cz a Super.cz. Ty Seznam.cz podporuje prostřednictvím odkazů na své domovské stránce, weby tak patří k nejnavštěvovanějším v Česku.
Seznam
Kromě toho v prosinci Seznam.cz zrušil na své TV Seznam Večerní zprávy, jedinou zpravodajskou relaci ve svém programovém schématu. Televizní zpravodajství Seznamu si nezískalo dostatek diváků. Celkově TV Seznam loni dosáhla jednoprocentního podílu na sledovanosti v Česku. V nadcházející sezoně chce lákat na kupované pořady, konkrétně staré české filmy a zahraniční krimiseriály, vlastních pořadů bude minimum.
Už koncem listopadu se Seznam.cz rozhodl propustit část lidí ze svých obsahových služeb. Odešel sportovní šéfreportér Seznam Zpráv, šéfka lifestylu nebo šéfredaktor Garáž.cz. ×
Odškodnění pro odvolané členy RRTV
Mnohamilionové odškodnění šesti bývalých členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je definitivní poté, co Nejvyšší soud ČR ve sporu odmítl dovolání státu. Soud trval patnáct let. Začal v roce 2008 a někdejší radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský se v něm domáhali náhrady ušlého platu do konce svého mandátu. Spor následoval poté, co celou třináctičlennou radu v roce 2003 odvolal z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD), a to v souvislosti s arbitráží ohledně televize Nova mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Justice posléze konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné. Šestice radních jako náhradu ušlého platu od odvolání až do vypršení řádného šestiletého funkčního období původně u soudu požadovala celkem 14,4 milionu korun. „Státu jsme nabízeli smír, a ať nám vyplatí polovinu toho, na co máme ze zákona nárok. Bez odezvy,“ připomněl Petr Štěpánek, který o aktuálním verdiktu informoval. Soudem nakonec loni na jaře přiznanou částku výrazně navýší úroky z prodlení. Podle Štěpánka činí celkové odškodnění zhruba čtyřicet milionů korun. ×
Knižní trh rostl, vydaných knih přibylo
Český knižní trh se v roce 2021 dostal na objem 8,6 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje růst zhruba o 600 milionů. Uvedl to Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). „Po poklesu v roce 2020 zhruba o čtyři procenta knižní trh v roce 2021 vzrostl o osm procent, a vrátil se tak při započtení minulé inflace zhruba na hodnoty před covidem. Také počet vydaných knižních titulů se po výrazném poklesu v roce 2020 opět zvýšil, jakkoli se nepřiblížil a asi už nikdy nepřiblíží k rekordním hodnotám,“ uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.
„Zrychluje se trend uzavírání nezávislých knihkupectví, který je způsobený silnou konkurencí obchodů online, stárnutím majitelů knihkupectví a jejich odchodem do důchodu a v neposlední řadě také rychle se zhoršující ekonomickou situací. V Česku bylo v listopadu 2022 v provozu asi 570 kamenných knihkupectví, z tohoto počtu provozují největší maloobchodní řetězce 276 prodejen, tedy téměř padesát procent,“ uvádí spolek. Největšími prodejními sítěmi jsou Kanzelsberger (63 prodejen), Levné knihy (58), Dobrovský (43), Luxor (40) a Kosmas (38), další mají deset nebo méně prodejen.
Podle databáze Česká národní bibliografie svaz odhadl, že v Česku bylo s vročením 2021 vydáno 14 200 titulů. Oproti roku 2020, kdy to bylo zhruba 13 500 titulů, se jedná o meziroční nárůst o pět procent. Největším privátním vydavatelem knih zůstává Albatros Media (loni přes 1500 vydaných titulů), následují Euromedia Group a Grada Publishing.
ČT pátý rok v řadě nejsledovanější
Veřejnoprávní Česká televize se loni stala popáté v řadě nejsledovanějším tuzemským televizním vysílatelem. V obecné cílové skupině diváků starších patnácti let loni získala podíl 31,47 procenta, což je zhruba o procentní bod méně než v předchozím rekordním roce. Stejně jako loni byla ČT lídrem trhu jak v celodenním sharu, tak v hlavním vysílacím čase (31,19 procenta). V téže skupině 15+ Prima navýšila celodenní podíl na 26,90 procenta a těsně předstihla konkurenční Novu, která dosáhla 26,42 procenta. Prima pokračuje v rostoucích číslech a meziročně si polepšila téměř o dva procentní body. Nova zastavila svůj pokles předchozích pěti let, meziročně se však zlepšila jen o desetinu. Čtvrtá televize Barrandov pokračuje v poklesu, loni měla podíl 3,21 procenta.
Měsíc v médiích
Komerční televize Nova a Prima preferují každá jinou skupinu diváků. Pro Novu je stěžejní cílová skupina od 15 do 54 let, pro Primu 15 až 69 let. Podle dat ATO – Nielsen Admosphere, která zveřejnil web Mediaguru, zvítězila v obou zmíněných cílových skupinách Nova, a to jak v průměru za celý den (33,31 procenta), tak v prime timu (36,19 procenta), následovaly ČT a pak Prima.
Nejsledovanějším pořadem roku 2022 byla vánoční pohádka Krakonošovo tajemství, odvysílaná v premiéře 25. prosince na ČT1. Celkem získala 3,75 milionu diváků starších čtyř let, a stala se tak zároveň nej- sledovanějším televizním pořadem posledních šestnácti let. Na snímku David Švehlík v roli Krakonoše. ČT
TV Nova má nového ředitele
Novým generálním ředitelem TV Nova je od ledna Daniel Grunt (na snímku), dosavadní šéf digitálních aktivit mateřské skupiny CME, kterým přechodně zůstává. Rovněž od ledna se zástupcem ředitele CME Didiera Stoessela stal Dušan Švalek, a to napříč ostatními trhy, kde CME kromě Česka působí: jde o Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko a také Bulharsko, kde se šéfem tamních aktivit CME stal Ralf Bartoleit se zkušenostmi z německé ProSieben. Švalek loni v dubnu nastupoval do CME jako provozní ředitel. Odpovědnost za Česko a Rumunsko, dva největší trhy CME, si ponechává generální ředitel CME Stoessel. Ten zároveň ve skupině PPF, která CME vlastní, působí jako chief investment officer.
TV Nova
Dosavadní generální ředitelé Novy Klára Brachtlová a Jan Vlček, kteří Novu řídili od poloviny roku 2019, budou teď reportovat přímo Švalkovi, přičemž Brachtlová dostane pozici CME chief external affairs a Vlček CME group revenue officer.
Nový šéf Grunt byl dosud zodpovědný především za placenou internetovou videotéku Voyo, která v posledních letech strmě roste a v současnosti registruje přes 400 tisíc předplatitelů. Do platformy Voyo začala Nova masivněji investovat předloni s cílem získat pro ni v Česku a na Slovensku do roku 2026 milion abonentů.
Grunt se do Novy vrátil předloni v únoru, v letech 2008 až 2010 už v ní řídil sekci internetu. V letech 2012 až 2020 budoval digitální aktivity konkurenční televize Prima. Předtím pracoval pro Sanomu, Nokii a Centrum.cz.
Připravil Ondřej Aust, šéfredaktor webu Médiář
Denní novinky z médií a marketingu v Česku najdete na www.mediar.cz