Klientům cestovek zhasíná šance na rychlé peníze

Zákon „lex voucher“ Česko před Evropou zřejmě uhájí

Klientům cestovek zhasíná šance na rychlé peníze
Letiště Václava Havla | Tomáš Novák

Tuzemské cestovní kanceláře dostaly v koronavirové bídě první dobrou zprávu. Informace ale zase není tak příznivá pro klienty cestovních kanceláří. Podle ministerstva pro místní rozvoj totiž odeznívá tlak Evropské komise na to, aby Česko zrušilo svůj zákon „lex voucher“, což by znamenalo rychlejší vyplácení peněz klientům kanceláří za vydané vouchery.

„Evropská komise s Českou republikou v této záležitosti fakticky zastavila řízení,“ konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Informaci přivítala Asociace cestovních kanceláří České republiky. „Veškeré vydané poukazy jsou pojištěné pro případ úpadku, a nejsou tedy pro klienty rizikem z pohledu případné finanční ztráty. Nyní je třeba zapracovat na tom, aby se například zavedením uznávání antigenních testů otevřela opět možnost volně cestovat, a klienti tak mohli vydané poukazy využít,“ řekl výkonný ředitel asociace Michal Veber. 

Komise původně Česko a další státy vyzývala k tomu, aby vouchery, které turisté dostali v době zákazů jako poukaz na budoucí zájezd, bez váhání proplatily. Komise v určité chvíli hrozila Česku kvůli vydávání poukázek klientům cestovních kanceláří dokonce žalobou, nyní o tom však neuvažuje, protože sporná praxe s vydáváním poukázek už skončila.

Česko argumentovalo tím, že stanovilo ohrožené skupiny lidí, například seniory nebo zdravotně postižené, kteří nárok na okamžité vyměnění voucheru za peníze mají. Ostatní, pokud si nevyberou peníze v jiném zájezdu, dostanou peníze na konci srpna příštího roku. Alespoň tak „lex voucher“ hovoří.

V poukazech bylo původně uloženo zhruba pět miliard korun. Čedok vydal poukazy za 150 milionů, stovky milionů v nich měl i konkurenční Fischer. Podle cestovních kanceláří lidé už na část nových zájezdů vyrazili, jiní se chystají. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže chce peníze nyní vrátit zhruba pět procent klientů.

Podobný zákon jako v Česku přijaly parlamenty členských zemí Unie ještě ve 13 dalších zemích.

Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že místo zhruba 34 miliard korun, které měly letos tvořit tržby cestovních kanceláří, se trh dostane horko těžko na sedm až deset miliard. Propadne se tak meziročně o 27 miliard korun, což je obrovská rána.