Letadlo přistálo. Kde skončí miliarda z Growing Way?

Osm měsíců od zahájení insolvence společnosti trestně stíhaného brokera Ondřeje Janaty stále není jasné, co bude se zabavenou miliardou korun.

Letadlo přistálo. Kde skončí miliarda z Growing Way?
Ondřej Janata se do české byznysové historie zapsal dost možná největším investičním průšvihem od dob Viktora Koženého | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Na 3700 přihlášených věřitelů, kteří svěřili své peníze mladému investičnímu spekulantovi Ondřeji Janatovi a jeho společnosti Growing Way, stále neví, jak se dostat alespoň k části svých peněz. Na účtech firmy přitom leží 853 milionů korun a dalších 160 milionů se má vrátit do majetkové podstaty z dalších Janatových účtů .

Minulý týden se na tom dohodli členové věřitelského výboru, insolvenční správce Jiří Hanák z TP Insolvence a advokáti Growing Way. Sám Janata se ze setkání omluvil ze zdravotních důvodů. Zdálo by se, že v třeskuté kauze mají věřitelé na dosah ruky poměrně snadno přes jednu miliardu korun. Celkem měli podle původních informací drobní investoři do projektu poslat zhruba 1,57 miliardy korun. Teoreticky tak mají šanci získat zpět dvě třetiny svých peněz.

Má to ale háček. Devětadvacetiletého tradera totiž loni v září zadržela policie. Obvinila ho z vytvoření podvodného investičního letadla, na jehož palubu se údajně nechalo zlákat téměř čtyři tisíce lidí.

V počtu poškozených investorů jde o jeden z největších investičních průšvihů svého druhu v novodobé historii Česka. Janata od začátku odmítá, že by šlo o Ponziho schéma, prostředky prý skutečně investoval na kapitálových trzích v zahraničí. S policií zřejmě od začátku spolupracuje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit