Konspirační teoretici straší „nemocí X“. A vynáší jim to

„Nemoc X“ je nový termín vymyšlený Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Označuje hypotetickou budoucí pandemii, o které se šíří nespočet dezinformací. Američtí konspirační teoretici z neexistující nákazy ale profitují.

Konspirační teoretici straší „nemocí X“. A vynáší jim to
Zdravotnické konspirace se šíří světem | Shutterstock.com

Rychle se šířící dezinformace o „nemoci X“ včetně údajného plánu na cílené vylidnění Země, který měla zosnovat světová elita, pocházejí zřejmě ze Spojených států, rozšířily se ale i do Asie. Odborníci se obávají, že čtyři roky po vypuknutí covidové pandemie ohrozí konspirační teorie přípravu na mimořádné události v oblasti veřejného zdraví.

Nemoc X není žádné skutečné onemocnění. Ani žádná v tajné laboratoři vyvinutá superzbraň. Jde o termín, který zdravotnická veřejnost používá k označení pro dosud neznámého původce možné budoucí pandemie. A to hlavně z toho důvodu, abychom se na případnou další globální epidemii mohli snáze připravovat — v simulované či hypotetické rovině.

Jenže pokud jste si vytvořili výhodný byznys ze šíření strachu z jakékoli nákazy, na takové podružnosti se prostě neohlížíte. Obavy z údajně hrozivé nemoci X, která zaručeně hrozí vyhubit lidstvo a ponechat tak veškeré cenné zdroje jen úzce vymezené skupince ultrabohatých spiklenců, podporují hlavně pravicoví influenceři z USA, kteří mohou díky lžím vydělat nemalé peníze.

Nabízejí třeba „lékařské soupravy“, jež obsahují to, čemu skuteční odborníci říkají „neověřené preparáty na covid“. „Šiřitelé dezinformací se snaží využít tuto konspirační teorii k prodeji produktů,“ řekl agentuře AFP Timothy Caulfield z University of Alberta v Kanadě. „To je často jejich hlavní zdroj příjmu. Bez neopodstatněného šíření strachu z vakcín a vládních konspirací by měli malý nebo žádný příjem.“

Rej spiklenců

Spiklenecké teorie se částečně začaly šířit po konání Světového ekonomického fóra. Každoroční setkání globálních špiček ve švýcarském Davosu je doslova magnetem pro šiřitele konspirací. A zrovna letos byl jeho součástí panel  s názvem „Čekání na nemoc X“, který se zaměřoval právě na předcházení možným pandemiím v budoucnu. Od koronavirového ustrnutí ostatně pořád neuplynula kdovíjak dlouhá doba a ekonomičtí lídři by neradi viděli další zadrhnutí společnosti a v důsledku i hospodářství.

Jak se dalo čekat, zakladatel webu InfoWars Alex Jones, který mimochodem vydělal miliony dolarů šířením konspiračních teoriích spojujících masové střelby s covidem, na sociálních sítích lživě prohlásil, že existuje globální plán použít nemoc X jako „genocidní vražednou zbraň“.

Jak se dezinformace šířila dál do Asie, na sociálních sítích TikTok a X se začaly objevovat příspěvky o tom, že čínská vláda údajně vytasila mobilní kremační pece jako řešení pro „hromadná úmrtí“. Podle AFP se ovšem jednalo o fotografie z krematorií pro domácí mazlíčky.

V říjnu minulého roku se podobně na sítích objevily příspěvky z Malajsie, podle kterých byly zdravotní sestry nuceny podstoupit neexistující očkování proti nemoci X. I tyto zvěsti byly ale vyvráceny.

Vystrašit a podojit

Americký kardiolog Peter McCullough, který šířil dezinformace o covidu, prohlásil bez jakýchkoli důkazů, že bude nemoc X „vyvinuta v biologické laboratoři.“ Uvedl to na webu společnosti The Wellness Company, dodavatele doplňků stravy, kde pracuje jako hlavní vědecký pracovník.

Ty stejné webové stránky vyzývají lidi, aby se připravili na budoucí pandemii, a nabízejí zdravotnický nouzový balíček za 300 dolarů (zhruba sedm tisíc korun), jenž kromě jiných přípravků obsahuje též ivermektin, antiparazitikum, které patří k neověřeným lékům na covid.

Pravicový web The Gateway Pundit, známý svými konspiračními teoriemi, podpořil tyto sady reklamou s mottem: Nemoc X — plánují globalisté další pandemii? „Nenechte se nachytat nepřipraveni,“ vyzývala a odkazovala na místo, kde si lidé mohli balíčky údajných nouzových prostředků zakoupit.

„Šíření konspiračních teorií s cílem vydělat peníze je podfuk, jímž je pravice dlouhodobě proslulá,“ uvedla pro AFP Julie Millicanová, viceprezidentka monitorovacího orgánu Media Matters for America. „Ti, kteří šíří dezinformace, na nich také chtějí pořádně vydělat,“ dodala. Společnosti Wellness Company a Gateway Pundit nijak nereagovaly na žádost AFP o vyjádření.

Škrtání nahrává konspiracím

Většina divokých konspiračních teorií se může šířit díky tomu, že jim ubylo přirozených nepřátel — jak se sociální sítě snaží šetřit, škrtají své zaměstnance včetně těch, kteří se starají o moderování obsahu a měli by dávat dezinformátorům přes prsty.

Přitom třeba lži, které vedou v narůstající nedůvěru v očkování, mohou mít pro společnost dalekosáhlé zdravotní důsledky. „Od začátku pandemie covidu jsme zaznamenali pokles podpory očkování dětí a zároveň nárůst podpory v průzkumech týkajících se práva rodičů odmítnout očkování pro své děti,“ uvedla socioložka Jennifer Reichová z Coloradské univerzity v Denveru.

Někteří z těch, kteří již dnes uvěřili v existenci zabijácké nemoci X, vyhlašují, že se v budoucnu nenechají očkovat. To může být ohrožující v případě reálných nouzových situací v oblasti veřejného zdraví.

„Dezinformace mohou vést k tomu, že některé části populace přijmou buď neúčinná, nebo dokonce škodlivá opatření během epidemie," řekl AFP profesor globálního zdraví na Oregonské státní univerzitě Chunhuei Chi. „To může být nakonec tou hlavní překážkou v tom, aby se společnost dokázala účinně a proaktivně bránit přicházející nakažlivé nemoci,“ uzavřel.