Komentář: Pirátský nápad, aby stát garantoval nájmy, je jen další nesmysl a vyhazování peněz

Není divu, že návrh se na vládě zasekl, a kromě Pirátů se k němu nikdo nechce hlásit. Nota bene před volbami 

Komentář: Pirátský nápad, aby stát garantoval nájmy, je jen další nesmysl a vyhazování peněz
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš | foto Michal Čížek, Hrot24

Zákon, který by měl umožnit, že stát bude prostřednictvím obcí garantovat vlastníkům bytů zaplacení nájmů či nájemníky způsobených škod, se zasekl na vládě a jeho předkladatel, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, se čtyřiceti neziskovkami bije na poplach. V české bytové nouzi prý prostě takový zákon nutně potřebujeme a navíc jeho schválení je podmínkou pro čerpání deseti miliard korun z evropských peněz v Národním fondu obnovy. 

Je dobré připomenout, že fantaskní vize, kterak se vlastníci prázdných bytů zuby nehty brání byty pronajímat a nechávají je prázdné, vznikla na základě chybné interpretace statistických dat ze sčítání lidu. Při něm statistici vykázali, že v Česku je zhruba 4,75 milionu bytů, z čehož je asi 650 tisíc neobydlených. Když z toho odečteme byty, které právě mění vlastníka, jsou v rekonstrukci, určené k rekreaci (chaty a chalupy) či jsou neobyvatelné, zbyde nějakých čtyři sta tisíc bytů, které pirátští aktivisté považují prostě za volné. 

Jenže to jde o byty, kde prostě není nikdo přihlášen k trvalému pobytu, což se v případě nájmu často neděje. Navíc mnoho, zejména seniorských domácností je raději přihlášeno na chalupě, kde mají s trvalým pobytem obvykle mnohem nižší daň z nemovitosti. Řada vlastníků je také na různě dlouhých pobytech v zahraničí atd. 

Skutečně volných bytů, které by majitel skutečně mohl pronajímat, kdyby chtěl, ale nečiní tak, je tedy z tohoto objemu nejspíše malý zlomek. A těch, kteří by byli ochotni dát byt k pronájmu, kdyby jim zaplacení činže garantoval stát, bude při obecných zkušenostech s fungováním našich úřadů ještě menší zlomek ze zlomku. 

Vytváření úřednického aparátu, který bude lidem v bytové nouzi „radit“ na obecní i státní úrovni a řešit vzniklé škody, které nepochybně vznikat budou, je jen vyhazováním státních peněz. Pro vládu, která chtěla být vzorem v zodpovědném hospodaření, vskutku tristní téma. Není divu, že se před volbami vládním stranám tohle nechce prezentovat svým voličům; s výjimkou sociálních inženýrů Pirátů. 

Jestli něco brzdí nájemní bydlení, tak je to v Česku špatná vymahatelnost práva. Dostat neplatiče z pronajatého bytu a získat dlužné nájemné i se sankcí vyžaduje trpělivost a drahé právníky. Kdo si to vyzkouší, těžko do toho půjde znovu, i kdyby to garantoval sám Bartoš osobně. Vyřešit tento problém je věru obtížnější, než pořídit další partu úředníků a přisypat těm čtyřiceti neziskovkám, které mají z hledání nájmu pro různé sociální případy živobytí. 

Bartoš by se ale hlavně měl nyní hodně potit, protože za pár dní má spustit pro veřejnost svůj Portál stavebníka, který prý rozpohybuje to strašlivé stavební řízení, aby se ty chybějící byty daly stavět. I soukromých peněz je na to dost. Bohužel ten portál zatím nikdo neviděl. A nejen developeři se už děsí okamžiku, kdy to celé krachne a stavební řízení se zastaví úplně.