Jak uniknout Matrixu? Oranžovou pilulkou. Michael Saylor představil 21 pravidel bitcoinu

Bitcoin je hnán chaosem, ale ochrání vás a navíc je to jediná věc ve vesmíru, kterou můžete doopravdy vlastnit. Spoluzakladatel americké firmy MicroStrategy Michael Saylor představil v Praze 21 pravidel bitcoinu.

Jak uniknout Matrixu? Oranžovou pilulkou. Michael Saylor představil 21 pravidel bitcoinu
Michael Saylor v Praze | X/Michael Saylor

„Myslím, že bitcoin je singularita, tedy něco výjimečného, velkého. Podobným milníkem bylo, když lidstvo zjistilo, že za nemocemi nestojí démoni a že Slunce neobíhá kolem Země. A i teď zjišťujeme, že nastává nová éra ekonomie, protože bitcoin je první skutečně dokonalou měnou.“ 

Tato slova pronesl v Praze Michael Saylor, spoluzakladatel americké firmy MicroStrategy a hvězda bitcoinové scény. Ostatně na nedávno proběhlé konferenci BTC Prague, na níž vystoupil, působil skutečně jako superstar nebo slavný hudebník – při jeho příchodu na pódium se rozzářily světlomety, lidé vstávali, tleskali a jásali. 

MicroStrategy aktuálně drží přes 200 tisíc bitcoinů, tedy asi jedno procento celé aktuální emise, která nyní přesahuje 19,5 milionu „mincí“ (celkový počet bitcoinů k vytěžení je předem omezen na 21 milionů). „Takže brzy bude tento pán nejbohatším člověkem na světě,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Hrot Martin Kuchař, který společně se svým bratrem Matyášem BTC Prague organizuje. Jde o největší bitcoinovou konferenci v Evropě, jen letos ji navštívilo přes 7500 lidí.

Saylor během své přednášky představil následujících 21 pravidel bitcoinu. 

1. Ti, kteří bitcoinu rozumí, ho kupují. Ti, kteří mu nerozumí, ho kritizují

Lidé, kteří bitcoin kritizují, vlastně ještě nepochopili změny, které s příchodem bitcoinu nastaly.

2. Každý je proti bitcoinu jen do té doby, než ho pozná

Proč je proti bitcoinu tenhle člověk, politik nebo banka? Protože mu nerozumí. A když mu někdo porozumí, tak si ho běží okamžitě koupit. (Ostatně Saylor byl dříve také proti bitcoinu, až postupně mu přišel na chuť a začal ho ve velkém nakupovat – pozn. red.)

3. Nikdy se nepřestanete dozvídat nové věci o bitcoinu

Pokud si myslíte, že máte bitcoin dostatečně nastudovaný a víte o něm všechno, tak to jen znamená, že jste ho ještě dostatečně neuchopili. Nikdy se nepřestanete dozvídat nové věci o bitcoinu. Není to jen nějaký software. Je to ekonomický, peněžní a ideologický virus, který se neustále vlní v čase i v prostoru. Stačí se jen zamyslet nad tím, jak budou lidé používat bitcoin za 50 nebo 100 let. Nebo jak s ním bude pracovat nějaká umělá inteligence, která dnes ještě ani neexistuje. Bitcoin se prostě neustále vyvíjí a nejde ho plně pochopit.

4. Bitcoin je hnán chaosem

Když své peníze uložíte do banky, tak je de facto půjčujete nějakému státu. Když si koupíte akcie, tak de facto půjčujete své peníze manažerskému týmu nějaké spoelčnosti. Když si koupíte nějakou budovu, půjčujete peníze starostovi města, ve kterém ten dům stojí. Během války můžete přijít o nemovitost, peníze v bance, firmu i umělecké předměty. O peníze můžete přijít i tím, že bude stát, ve kterém žijete, řídit někdo neschopný, případně padne vaše banka. Ale když si pořídite bitcoin, tak půjčejte peníze pouze pánům entropie a bohům chaosu. Bitcoin je skutečně hnán chaosem – a chaos bude pokračovat i nadále.

5. Bitcoin je jediná hra v kasinu, kterou můžeme všichni vyhrát

Každá jiná hra je zmanipulovaná tak, aby pro vás nebyla výhodná – možná s výjimkou pokeru. Ano, někdo může někdy něco vyhrát, pokud je třeba odborníkem na nemovitosti nebo akcie. Bitcoin je ovšem jediná hra v kasinu, kterou může vyhrát úplně každý. V dlouhodobém horizontu budete prohrávat ve všech ostatních hrách, i když si myslíte, že vám patří celá země a máte na něco monopol. 

6. Bitcoin vás ochrání

Bitcoin je tím, co vám pomůže zajistit si solidní finanční budoucnost, pokud se dobře vyzbrojíte právě vlastnictvím této kryptoměny.

7. Bitcoin je jediná věc ve vesmíru, kterou můžete doopravdy vlastnit

Vše, co máte, vlastníte jen díky libovůli někoho mocnějšího, než jste vy. Ať už je to starosta, hejtman, premiér, prezident, generální ředitel nějaké firmy nebo banky… To je jedno, vlastníte to jen do té chvíle, než vám to ten člověk nebo instituce vezme. A to třeba zdaněním nebo vyvlastněním. Bitcoin vám nikdo sebrat nemůže. A čas ho jen zhodnocuje – a chaos činí ještě cennějším.

8. Každý dostane bitcoin za cenu, kterou si zaslouží

Když stál bitcoin 892 dolarů, myslel jsem si, že je to nesmysl. Byla to chyba a zaplatil jsem za ni. Ale podobně tak dnes uvažují i další lidé, kteří hlásají, že bitcoin dosáhl svého maxima a bude už jen klesat. Pak si ho v budoucnu koupí za mnohonásobně vyšší cenu a budou rádi, že jsou rádi. A bude to cena, za kterou si ho zaslouží. 

9. Kupujte bitcoin jen za peníze, které si nemůžete dovolit ztratit

Bitcoin je lepší než ostatní měny. Měli byste do něj proto investovat ty peníze, o které nechcete přijít. 

10. Lístky na únik z Matrixu se kupují za bitcoin

Inflace, míra nezaměstnanosti, hodnota zboží a služeb, HDP… Toto všechno jsou dnešní ekonomické ukazatele, které jsou nefungujícím a neudržitelným Matrixem. Vysvobodit se z něj jde jen pomocí bitcoinu.

11. Nahlédnutí do tajů bitcoinu je určeno těm, kteří mají touhu po vědění

Bitcoinu nerozumí spousta lidí, ani třeba Warren Buffett nebo další miliardáři, bankéři a investoři. Boháči, které nenávidíte, mu ani nepotřebují rozumět. Jsou zajištění a žijí ve svých propastech. Nebuďte tedy překvapení, když od nich uslyšíte, že bitcoin odsuzují.

12. Všechny vaše ideály budou zničeny

Bitcoin je jako letectvo a výbušniny, které vyšleme do boje proti lidem, kteří se pohybují na válečných vozech tažených koňmi nebo slony a přemýšlejí, jak je přeskupit, aby lépe odolávali bombám. Všechny tyto zastaralé ideály už nedávají smysl. Když rozumíte bitcoinu, víte, že je možné je s klidným svědomím zahodit. Když vstoupí Godzilla na hřiště, zničí všechny archaické ideály.

13. Lékem na nemocnou ekonomiku je oranžová pilulka

Všechny peníze, co jste kdy používali, jsou toxické. Váš kapitál je toxický. Lékem je přestat jíst jedovaté věci. Lékem je začít jíst oranžové pilulky: bitcoin.

14. Buďte pro bitcoin, nikoliv proti fiatu

Když přijdete za Bernardem Arnaultem, jedním z nejbohatších lidí na světě, zjistíte, že své zboží, tedy luxusní kožené výrobky nebo alkoholické nápoje, stále prodává v lokálních měnách. Nebuďte tedy proti fiatu (měna s nuceným oběhem vytvořená z moci úřední – pozn. red.). Na konci dne bude 99 procent veškerého světového bohatství měřeno v něčem jiném než v klasických penězích. A polovina z toho se bude pravděpodobně měřit právě v bitcoinu.

15. Bitcoin je pro všechny

Bitcoin není jen pro vás. Bude ho používat i umělá inteligence, která vám sebere práci, robotaxi, které vás někam odveze a bude za to chtít bitcoiny, a tak dále. Budou si ho kupovat i vaši nepřátelé – a tím zvyšovat jeho cenu. A nakonec to pomůže i vám.

16. Naučte se myslet v bitcoinu

Bitcoin bude mít v příštích 10 letech průměrný roční výnos 24 procent. Víte o něčem jiném, co bude mít takovéto zhodnocení?

17. Vy neměníte bitcoin. On mění vás

Bitcoin je hřmící stádo osmi miliard lidí. Je mnohem větší a zároveň menší než vy. Nikdo není chytřejší než bitcoin. Ani vědci, kteří učí orla létat. Mnohem lepší bude, když změníte sami sebe. 

18. Laserové oči vás chrání před nekonečnými lžemi 

Nenechte se ovlivnit lidmi, kteří nakoupili bitcoin za 100 dolarů, prodali ho za 5000 dolarů a myslí si, že jsou géniové. Většinou pak rozjeli pár neúspěšných a mizerných byznysů, které byly podobné jako každý jiný a nakonec dopadly, jak dopadnout měly – krachem. Na bitcoin se prostě musí nahlížet v dlouhodobém horizontu. (Podporovatelé bitcoinu si dávali na své profilové obrázky laserové oči, kterými oslavovali jeho růst – pozn. red.)

Laserové oči
 

19. Respektujte bitcoin, nebo z vás udělá šaška

Bitcoin je silnější než my všichni. To vím, i když si uvědomuji, že se stále mám o bitcoinu co učit. Nebuďte člověkem, který někde vykládá, že bitcoin opraví nebo vylepší. 

20. Neprodávejte svůj bitcoin

Bitcoin je energie, bitcoin je život. Celý svět vám říká, abyste prodali bitcoin a třeba diverzifikovali své portfolio. Proč? Proč byste se měli zbavit vítěze a nakoupit poražené? Když oheň chrání vaši rodinu, aby nezmrzla, tak ho přece nepůjdete uhasit. Satoshi Nakamoto (osoba nebo skupina, která bitcoin vytvořila – pozn. red.) vám dal ekonomickou energii, kterou můžete uchopit a dokonce i vlastnit. Nevyhazujte ji. Jedinou výjimkou je, když potřebujete peníze, abyste zachránili život svůj nebo vašich blízkých. Jinak bitcoin neprodávejte.

21. Šiřte bitcoin láskou

Násilí plodí jen další násilí a vede k odporu. Satoshi takovým lidem už odpustil. Nevědí, co dělají. Lidé, kteří nerozumí bitcoinu, se vás bojí a budou se vás bát. Ale když se na ně budete obracet s nenávistí, tak tím pouze zpomalíte jejich cestu k poznání. Jděte od místa k místu, ode dveří ke dveřím, od člověka ke člověku, od instituce k instituci, od národa k náordu. A nabídněte jim něco, co jim zlepší život.