vrtulník Apache v barvách IDF
Shutterstock.com
Izrael posiluje své vrtulníky. Za 55 milionů dolarů nakoupil „neviditelný štít“ od Elbitu
Izraelské ministerstvo obrany uzavřelo pětiletou smlouvu s domácím gigantem Elbit Systems na modernizaci letek vrtulníků Apache a Black Hawk. Systémy, které mají piloty chránit před raketami i v těch nejchaotičtějších bitvách, odrážejí proměnu izraelské obranné strategie po útocích z 7. října 2023.
šéfredaktor
Když izraelské Apache vtrhly do pásma Gazy po loňském říjnovém útoku Hamásu, jejich posádky čelily raketám vystřeleným někdy ze vzdálenosti pouhých 50 metrů. Právě takové scénáře teď formují novou generaci obranných technologií. Za 55 milionů dolarů dodá Elbit Systems vrtulníkům kombinaci senzorů, laserových DIRCM systémů (Directional Infrared Counter Measures) a dosud nepublikovaných řešení, která dokážou „oslepit“ naváděcí systémy protiletadlových raket. „Jde o maximální možnou ochranu v komplexních bojových podmínkách,“ uvedlo ministerstvo obrany v pondělní tiskové zprávě. Podle brigádního generála Jehudy Elmakayese, šéfa výzkumného týmu ministerstva, technologie představují „průlom schopný čelit i budoucím hrozbám“.
Elbitův trik: Proč si NATO a Nizozemsko pořizují stejné systémy?
Elbit není žádným nováčkem – jeho DIRCM už brání transportní letouny NATO nebo nizozemské stroje. „Naše řešení kombinuje elektronický boj (EW) s přesnou detekcí. Když vrtulník identifikuje hrozbu, systém automaticky zaměří infračervený paprsek na raketu a dezorientuje ji,“ vysvětluje Oren Sabag, šéf divize ISTAR a elektronického boje Elbitu. Pro Izrael je ale tato zakázka symbolická. Po říjnu 2023 totiž armáda nejen zrušila plánované vyřazení starších Apache, ale také urychlila nákup těžkých vrtulníků CH-52K, které ponesí izraelské „vychytávky“. „Jde o důvěru. Elbit je naším strategickým partnerem desítky let,“ dodává Sabag.
Od vrtulníků po korvety: Jak vypadá izraelský „tech-shield“ po 19 měsících války?
Podepsání kontraktu je jen špičkou ledovce. Izrael od roku 2023 investuje do obranných inovací tempem, které nemá v historii obdoby. Kromě třetí perutě stíhaček F-35 nebo nových dronů vyvinul například Arrow – protiraketový systém, který sestřelil balistické střely Hútíů z Jemenu. Na korvetách třídy Sa’ar 6 testuje zase autonomní obranu proti dronům. A ministerstvo obrany už naznačuje, že DIRCM systémy nejsou poslední inovací. „Čekají nás další milníky. Každá koruna investovaná dnes ušetří zítra životy,“ uzavírá generál Baram, šéf resortu.