Hypoteční trh se potácí u dna. Úvěrů je o dvě třetiny méně než loni

Objem úvěrů na bydlení v únoru oproti lednu mírně vzrostl. Meziroční propad je ale pořád drastický.

Hypoteční trh se potácí u dna. Úvěrů je o dvě třetiny méně než loni
ilustrační foto | Shutterstock.com

Finanční instituce letos v únoru přikleply klientům hypoteční úvěry za 7,9 miliardy korun. Podle údajů Hypomonitoru České bankovní asociace se tak banky a stavební spořitelny odrazily ode dna – jde o největší objem půjček na bydlení za posledního půl roku a o pětinu větší než letos v lednu.

Ve srovnání s lety hojnosti ale banky rozhodně nemají co oslavovat. Oproti únoru 2022 byl objem hypotečních úvěrů více než o dvě třetiny nižší a stále patří mezi nejhorší měsíce na českém hypotečním trhu za posledních deset let.

„Zatím je předčasné předpovídat vývoj hypotečního trhu v letošním roce či nějaké výrazné trendy. K dalšímu růstu objemů by mohl pomoct příznivý vývoj úrokových sazeb. Ty by podle našich očekávání měly v letošním roce stagnovat, nebo dokonce mírně klesat,“ říká expert hypotečních úvěrů České spořitelny Marian Holub.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v únoru dosáhl 6,5 miliardy korun po lednových 5,4 miliardy korun. Refinancované úvěry pak činily 1,3 miliardy.

Průměrná úroková sazba u skutečně nových hypoték klesala druhý měsíc v řadě a dostala se na úroveň loňského října. Stále je ale na nejvyšší úrovni za posledních dvacet let.

Průměrná výše hypotéky v únoru mírně vzrostla na 2,86 milionu korun, stále ale zůstává hluboko pod rekordní úrovní roku 2021, kdy dosáhla 3,46 milionu korun. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit.

Naopak zvýšený zájem o úvěry pokračuje u stavebních spořitelen, které aktuálně nabízejí výhodnější podmínky. „Češi začínají úvěry ze stavebního spoření využívat nejen na běžné opravy, ale také na financování energeticky úsporného bydlení – každá třetí žádost o úvěr ze stavebního spoření je dnes určena právě na rekonstrukci s cílem snížit energetickou náročnost bydlení a uspořit na energiích,“ říká Martin Vašek, generální ředitel ČSOB Stavební spořitelny.