Hokej zvolil změnu. Novým šéfem svazu se stal Alois Hadamczik

Do čela hokejového svazu se postaví podnikatel a hokejový trenér Alois Hadamczik. Je to prohra současného vedení a body pro „revolucionáře“ a majitele Pardubic Petra Dědka.

Hokej zvolil změnu. Novým šéfem svazu se stal Alois Hadamczik
Trenér a podnikatel Alois Hadamczik se stal novým prezidentem hokejového svazu. | foto Profimedia.cz

V pražském hotelu Clarion se v sobotu sešli zástupci českého hokeje, aby si na konferenci zvolili na příští dva roky svého nového prezidenta. A podle očekávání to nebyla zrovna poklidná víkendová sešlost. Atmosféra shromáždění vlastně přesně odrážela rozpoložení v současném hokejovém prostředí.   

V tajné volbě nakonec získal nadpoloviční počet hlasů (31 z 60) rodák z Kravař Alois Hadamczik. Ten vystřídá právníka Tomáše Krále, který svazu vládl dlouhých čtrnáct let. Z pěti přihlášených kandidátů jde bezesporu o největšího kritika současných poměrů a favorita reformních hokejových proudů. To potvrdil i v sobotu, kdy si ve svém představovacím projevu rozhodně nebral servítky. 

Dalšími kandidáty byli Jiří Šlégr, Bedřich Ščerban, Otakar Černý mladší a Dominik Hašek. Na druhém místě s odstupem patnácti hlasů skončil bývalý hokejista, poslanec a současný člen výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Jiří Šlégr. Právě on měl být volbou číslo jedna pro konzervativní část delegátů a spojence starého vedení svazu, stejně jako pro největší extraligové kluby. Veřejně ho už dříve podpořil třeba Martin Straka, šéf plzeňského klubu, či Jaromír Jágr. Měl mít také podporu Sparty Karla Pražáka i bohatého šampiona z Třince. 

Avšak ani to nakonec nestačilo. Nebo se dohody mezi kluby na poslední chvíli přece jen změnily. Hadamczik totiž poměrně jasně zvítězil hned v prvním kole. „Chci všem poděkovat za důvěru. Je to pro mě obrovský závazek. Udělám všechno pro to, abychom se nemuseli dohadovat tak, jak jsme se tu dohadovali dnes. Někdy to už bylo za hranou,“ uvedl Hadamczik bezprostředně po volbě. 

Během konference vládla místy hodně vypjatá atmosféra. Podle očekávání se o rozruch staral zejména vrchlabský podnikatel Petr Dědek, majitel hokejových Pardubic, který už řadu měsíců ostře kritizuje poměry na svazu. Právě on je velkým podporovatelem Aloise Hadamczika. 

Dědek si několikrát vzal slovo a zopakoval obvinění směrem k výkonnému výboru a minulému prezidentovi Tomáši Královi. Na ně směroval v minulých dnech také několik trestních oznámení. Král mezi hosty konference chyběl. Plzeňskému advokátovi zlomila vaz loňská kauza, která propírala Královu spolupráci s StB během základní vojenské služby v osmdesátých letech. 

Dědek běsnil například nad tím, že Král si ze svazové společnosti Pro-Hockey půjčil devět milionů na vlastní investici nebo že svaz desítky milionů korun utopil v podvodné společnosti WSM, která následně jako investiční letadlo zkrachovala. Stejně tak kritizoval skutečnost, že Králova advokátní kancelář dlouhodobě zastupuje svaz. Navrhl kvůli tomu dokonce odvolat dozorčí radu hokejového svazu. Na závěr konference ale svůj návrh stáhl.  

Vyvolal tím několik ostrých hádek mezi delegáty. K ostré výměně názorů docházelo i mezi ním a vládcem hokejových Vítkovic, šéfem Asociace profesionálních klubů a viceprezidentem svazu v jedné osobě Alešem Pavlíkem.   

Kromě Dědka současné vedení ostřeloval také Daniel Slanina, právník z Dědkovy dvorní kanceláře AK Brož, Sedlatý, který v plénu zastupoval druholigový HC Stadion Vrchlabí. Mezi další kritiky stavu a dosavadního vedení svazu se zařadil rovněž Miroslav Vaněk, manažer HC Energie Karlovy Vary. 

Přitom ještě na začátku minulého týdne byl podle sázkařů i bookmakerů Fortuny výrazným favoritem Jiří Šlégr, posledních pár dní před volbou se však karta začala obracet a největší šanci bookmakeři dávali právě Hadamczikovi. Tomu pomohla i zvládnutá debata v České televizi. A v sobotu svou silnou pozici potvrdil. 

„Je to silný mandát a velký impulz pro zásadní změny v českém hokeji,“ zářil spokojeností miliardář Petr Dědek, který do českého hokeje vlétl jako velká voda před dvěma lety, kdy převzal hokejové Dynamo Pardubice. Jak moc vítězství Hadamczika uhladí rozjitřené vztahy mezi vládci hokejových klubů a svazem, se ale teprve uvidí.