Gazdík řeší, co s Cermatem

Ministr školství plánuje reformovat organizaci zajišťující jednotné testování žáků a studentů

Gazdík řeší, co s Cermatem
Petr Gazdík už oznámil, že zruší hojně kritizované jednotné přijímačky na střední školy. Státní maturity ponechá, ale chce je výrazně změnit. | Profimedia

Co s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání, pro které se vžila zkratka Cermat? To nyní řeší ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík (STAN). Po odvolání ředitelky Michaely Kleňhové chce politik zpřehlednit strukturu organizace a zároveň změnit náplň její práce. Zcela skončit mají například jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

„Cermat nenaplňuje očekávání ministerstva školství. Je pomalý v plnění zadaných úkolů. S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století.“ S těmito slovy Petr Gazdík odvolal ředitelku Kleňhovou poté, co obdržel zničující závěry kontrolorů ministerstva financí. Inspektoři se na Cermat zaměřili z pohledu hospodaření a transparentnosti financování.

Odhalili rozsáhlé plýtvání veřejnými financemi a závažná manažerská pochybení managementu (viz Miliony v trapu). Podle některých odborníků i politiků je celá instituce zralá na zrušení. Již dříve se tak vyjádřil například bývalý senátor Libor Michálek (za Piráty) nebo Tomáš Feřtek, analytik spolku EDUin. K výmazu Cermatu ze školského systému by se ale klonil i poradce ministra školství, zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl. Samotný Gazdík však nemá úplně jasno.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit