Fotovoltaika se ve Španělsku lidem nevyplatí, protože mají lacinou elektřinu. Zatím
Na španělských domech je minimum solárních panelů, i když v zemi na jihu Evropy panují ideální klimatické podmínky pro výrobu energie ze slunce. Majitelům se instalace malých fotovoltaických systémů nevyplácí.
V zemi koridy, oliv a vína panuje v průměru 320 slunečných dní v roce. Přesto tu má podle španělské solární asociace UNEF jen pět procent obytných domů nainstalovánu fotovoltaiku na střechách. V severněji položeném Německu to je přitom dvanáct procent. Energie z obnovitelných zdrojů je v jihoevropském království prozatím tak levná, že se to málokomu vyplatí.
Protože má země dostatek ploch a také ideální podmínky pro produkci solární energie, vznikají v ní hlavně velké fotovoltaické parky. Navíc náklady na provoz distribuční soustavy jsou nízké, prozatím.
Energetický expert Massimo Maoret ze španělské obchodní školy IESE pro německý deník Handelsblatt vysvětlil, že velké solární elektrárny jsou mnohem efektivnější než malé soukromé systémy. Náklady na výrobu jedné kilowatthodiny mají komerční instalace až o dvě třetiny levnější než domácnosti.
Výkon solárních panelů je u velkých provozovatelů o 30 až 40 procent vyšší, protože se panely natáčejí podle pohybu slunce na nebi a jsou také umístěny v oblastech s vysokým slunečním zářením.
Po růstu cen elektřiny k úrovni 200 eur za megawatthodinu kvůli energetické krizi v Evropě v roce 2022 začaly být i domácí instalace žádané. „S poklesem cen elektřiny ve Španělsku se ale mnoha soukromým osobám nevyplatí investovat do solárních panelů na střechách domů,“ vysvětlil ochlazení zájmu mezi soukromými subjekty energetický expert z Complutense University v Madridu Diego Rodríguez. Španělé nevidí dostatečně rychlou návratnost takové investice.
Loni se instalovaný výkon solárních systémů v zemi na Pyrenejském poloostrově celkově zvýšil o 5,6 gigawattu. V Německu to ale bylo o čtrnáct gigawattů. Elektřina je na jihu Evropy díky dostatečně velkým zdrojům obnovitelné energie mnohem levnější, a proto se vyváží i do sousední Francie. Země patří mezi státy EU, kde jsou velkoobchodní ceny elektřiny nejlevnější.
Také z toho důvodu Španělko láká zahraniční investory z jiných částí Evropy. Německá automobilka Volkswagen tu staví továrnu na výrobu baterií v přístavním městě Sagunto u Valencie. Vedení společnosti to obhajovalo argumentem, že se tu pohybuje cena elektřiny pod sedm centů (1,75 koruny) za kilowatthodinu. Volkswagen si navíc v areálu postavil i vlastní solární park.
Současné náklady na elektrizační soustavu jsou ve Španělsku prozatím nízké. „Španělská síť je jednou z nejmodernějších, nejvíce digitalizovaných a monitorovaných sítí na světě. Navíc s jednou z nejvyšších kapacit pro obnovitelné zdroje,“ pochlubila se španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberová, jež je kandidátkou na eurokomisařku pro energetiku. Hlavní výhoda spočívá v tom, že energetické zdroje jsou decentralizované a nacházejí se prakticky po celém Španělsku, vysvětlil Rodríguez.
Stabilita infrastruktury je zajištěna i malým podílem elektromobilů v zemi a také nízkým procentem domácích solárních panelů. Ale i v tomto směru se situace postupně mění, takže je pravděpodobné, že bude cena za používání distribuční soustavy růst. Odborníci se shodují, že bude nutné zvýšit objem investic do energetické infrastruktury. To nakonec povede k tomu, že cena elektřiny pro domácnosti i firmy bude také stoupat. Zejména bude nutné investovat do systémů pro skladování elektřiny z obnovitelných zdrojů.