Fond IFIS a Arca jsou v otevřené válce

Pomalu se rozjíždí proces v Bratislavě, v Česku se zase vyostřuje vztah vedení skupiny s významným věřitelem, fondem IFIS

Fond IFIS a Arca jsou v otevřené válce
Rostislav Velič | Archiv

Byla doba, kdy to vypadalo, že nájezdníci z fondu IFIS, za kterým stojí zejména brněnští právníci Marek Indra a Jiří Šebesta, s vedením krachující skupiny Arca Investments a jejím šéfem Rastislavem Veličem najdou společnou řeč. Avšak nyní byste ve složitém insolvenčním příběhu těžko hledali více znepřátelené strany. Snad už jen bratrovražedný souboj Krúpa–Velič nabízí víc negativních emocí. IFIS si to rozdal s Veličem už v dceřiné společnosti Františkovy Lázně Savoy, kde se fond snaží rozbít Veličovy plány na reorganizaci. A stejně tak ostře nyní vystupuje vůči jeho plánům v mateřské Arce. Tlačí na odvolání insolvenčního správce Leeho Loudy, navrhuje sestavit věřitelský výbor se svým zástupcem a uvalit předběžné opatření na dispoziční možnosti dlužníka. 

Petr Kuhn, advokát a obránce vedení skupiny Arca, se v následné reakci obsáhle rozepsal s tím, že IFIS jedná s nepoctivým záměrem a že jde na trhu o známé škůdce, kteří se obvykle snaží získat majetek dlužníka z majetkové podstaty za „výhodnou“ cenu. Stejně tak připomněl některé historické vazby IFIS, například na bývalého brněnského soudce Jana Kozáka, který čelil kritice za vedení krachu OP Prostějov a následně byl suspendován za údajné pochybení v jiné kauze. 

IFIS v kauze Arca každopádně patří mezi silné hráče, když koncentruje pohledávky od drobných věřitelů i bank. Pohledávku za společností Františkovy Lázně Savoy koupil například od Raiffeisenbank.

Slovenský proces začíná

Mezitím soud v Bratislavě vyslyšel návrh Pavola Krúpy a jeho společnosti RYG Investments a zahájila konkurzní řízení s investiční skupinou Arca Investments. Tu se její vedení pokouší reorganizovat v Česku pod správce Lee Loudou. Rozdělení řízení do dvou zemí pro Veliče a jeho advokáty není dobrou zprávou a podle všeho se proti tomu ještě pokusí bojovat. 

„Od samého začátku jasně tvrdíme, že restrukturalizace je pro věřitele naší společnosti výrazně výhodnější. Proto jsme pověřili slovenského správce přípravou restrukturalizačního posudku. Z uvedeného důvodu požádáme o přerušení konkurzního řízení. Jsme si jistí, že restrukturalizační posudek jasně prokáže výhody restrukturalizace,“ uvedl v prohlášení Velič. Krúpa a někteří další věřitelé jsou ale proti a budou tlačit na konkurz, který odstaví současné akcionáře v čele s Veličem. 

Podle Veliče se Krúpa návrhem konkurzu na skupina Arca na Slovensku jen snaží odklonit pozornost svých věřitelů a médií od svých platebně neschopných společností. Sám Velič tvrdí, že 80 procent všech věřitelů preferuje úpadek řešený v Česku. Ostatně insolvence v Česku, to je dnes asi jediný bod, na kterém se shodne také s útočníky z fondu IFIS.