Majitel Tesly Elon Musk už léta mluví o plánu osídlit Mars. První lidé podle něj přistanou na Marsu do roku 2029. Jeho „vesmírná“ společnost SpaceX původně slibovala, že vyšle na sousední planetu první lidi již v roce 2024, postupně však start odložila až na konec dekády.
Podle Muska půjde o složitý a nebezpečný podnik. Ve svém projevu z roku 2021 pesimisticky poznamenal: „Můžete zemřít, může to být nepříjemné a pravděpodobně nebudete mít dobré jídlo. Upřímně, na začátku nejspíš zemře spousta lidí. Bude to náročná a nebezpečná cesta, která vás možná bude stát život.“
Dlouhou dobu o Marsu mlčel, avšak nedávno na své síti X (dříve Twitter) uvedl, že se svého civilizačního plánu stále drží. „Vytváříme jízdní řád, jak dostat na Mars milion lidí.“
Pro lidstvo jde podle něj o nutný krok: „Civilizace projde Velkým filtrem jedné planety jen tehdy, když bude možné přežít na Marsu i bez dodávek zásobovacích lodí ze Země.“
„Velký filtr“ je koncept, který vytvořil ekonom Robin Hanson. Označuje situaci, ve které by hrozilo nebezpečí, že nějaká katastrofa – destruktivní změna klimatu či jaderná válka – dokáže vyhladit celou populaci Země.
Musk tvrdí, že jediným způsobem, jak by se v takovém případě lidé na Marsu mohli vyhnout osudu pozemšťanů, je zajistit, aby byl nový domov nezávislý na dodávkách z mateřské planety.
Ve svém projevu na virtuální konferenci „Humans to Mars“ řekl už v roce 2020: „Myslím, že dostat se na Mars není ten hlavní problém. Zásadní otázkou je vybudování základny, vybudování města na Marsu, které bude soběstačné.“
Nutností je podle něj spuštění továrny na pohonné látky, aby se první základna „Mars Base Alpha“ mohla stát soběstačnou: „Chci podotknout, že je to velmi těžká a nebezpečná věc, která není pro slabé povahy. Je velká šance, že zemřeš, bude to náročné, ale pokud to vyjde, bude to stát za to.“