Donald Trump

Někteří Trumpově taktice tleskají, jiní varují před dalekosáhlými důsledky celní války

Rawpixel.com / Shutterstock.com, koláž Hrot24

Umění udělat dohodu

Američtí miliardáři velebí Trumpa: pauza ve clech je mistrovský tah ve vyjednávání

Nejprve uvalit vysoká reciproční cla na šedesátku obchodních partnerů, po výprodeji akciových trhů po celém světě oznámit jejich odložení na 90 dní. Řada amerických miliardářů postup prezidenta Trumpa oslavuje.

František Novák

Americký celní tanec, který nejprve způsobil prudký pokles akciových indexů po celém světě, aby následně Trump ve středu večer oznámil, že kromě Číny reciproční vysoká cla na 90 dní odkládá, imponuje části amerických miliardářů a investorů.

Akcie po této otočce o 180 stupňů opět zamířily výše. Nejvíce se daří cenným papírům amerických aerolinek a výrobcům polovodičů, ale také akciím Tesly Elona Muska, který vysoká cla kritizoval.

Manažer hedgeového fondu a miliardář Bill Ackman, jehož majetek aktuálně dosahuje devíti miliard dolarů (204 miliard dolarů), Trumpa chválí za to, že skvělým způsobem donutil většinu zemí vyjednávat s Bílým domem o nových podmínkách cel.

Už dříve Trumpovi vzkazoval, že je třeba s uvalením recipročních cel počkat a jednat s ostatními státy, aby ekonomické dopady na americké firmy i spotřebitele byly co nejmenší. Hrozba vysokými cly ale ukázala, kdo je pro Američany spolehlivým obchodním partnerem a kdo ne.

„Čína se ukázala jako špatný hráč,“ kritizoval přístup Pekingu, který se nenechal zastrašit. Komunistickému režimu největší asijské ekonomiky Ackman radí, aby začal s americkým prezidentem jednat: „Je to tvrdý, ale spravedlivý vyjednavač.“

Trumpovy kroky chválí také spoluinvestor a spoluzakladatel firem PayPal a Yammer David Sacks, jenž je považuje za velké vítězství. Nutno říci, že byl Trumpem jmenován jako hlavní poradce pro oblast rozvoje umělé inteligence a kryptoměn. „Čína je izolovaná a zbytek světa se staví do fronty na vyjednávání nových obchodních dohod,“ hodnotí hospodářskou politiku Trumpova týmu.

Někteří ekonomové ale i nadále varují, že obchodní válka není rozhodně u konce. Právě vysoká cla na čínské zboží v celkové výši 145 procent (reciproční cla 125 procent plus původní „fentanylová“ cla 20 procent) a čínská na americké zboží ve výši 84 procent budou i nadále komplikovat globální obchod, varovala hlavní ekonomka poradenské společnosti KPMG Diane Swonková.

Také plošné tarify na ostatní země dosahující deseti procent překonávají předchozí pesimistické scénáře, v platnosti zůstávají i 25procentní cla na ocel a hliník a 25procentní poplatek na dovoz automobilů.

Partner ve společnosti rizikového kapitálu First Round Capital Chris Fralic zase připomenul, že akciové trhy stále nejsou tam, kde byly po inauguraci nového prezidenta 20. ledna. Po středečním celním odkladu, kdy prudce posílily, se ve čtvrtek opět vrátily k poklesu.