Digitální klacek na papírovou byrokracii

Vláda slibuje, že za dva roky bude stát umět s lidmi komunikovat kompletně elektronicky. Vede k tomu ale dlouhá cesta a výsledek je nejistý

Digitální klacek na papírovou byrokracii
ilustrační foto | Profimedia.cz

Postup kabinetu Petra Fialy při vymýšlení pomoci lidem zasaženým energetickou krizí se nedá popsat jinak než jako nerozhodné tápání. Vláda stála před dilematem: na jednu stranu ekonomické poučky a očekávání voličů velí, aby pravice nerozdávala plošně. Na druhou stranu ale stát prakticky neumí pružně vytipovat jen opravdu potřebné adresáty pomoci.

Výsledkem je pětitisícový kompromis, který schytává kritiku od pravicových voličů i od opozice, paradoxně v obou případech v podstatě oprávněnou. Ano, pomoc by měla být cílenější. A ano, takové zacílení by přineslo zdrcující byrokracii pro žadatele a neúměrné náklady pro stát, takže je jednodušší a levnější rozdat peníze více či méně plošně.

Celá akce „pět tisíc pro rodiny s dětmi“ je nejčerstvější konkrétní ukázkou toho, jak Česko doplácí na své zaostávání v digitalizaci veřejné správy. Ve skutečně fungujícím eGovernmentu by vláda zadala analytikům, aby z gigantických objemů dat, která stát o lidech schraňuje, vyfiltrovali konkrétně definovanou, ohroženou skupinu. Té by pak úřad poslal zprávu, že má nárok na dávku, případně rovnou peníze na účet. K takovému stavu máme ovšem na míle daleko.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit