Cena za autoprůmysl? Sto miliard měsíčně

Automobilka Škoda oznámila, že prodloužila odstávku. Výrobu tak nezahájí podle plánu 6. dubna, ale až v polovině měsíce. Do 17. dubna stojí stroje také v kolínské TPCA. Nošovický Hyundai zatím původní plán na obnovení výroby v pondělí 6. dubna nezměnil.

Cena za autoprůmysl? Sto miliard měsíčně
Výroba aut - ilustrační foto | Profimedia.cz

Pro českou ekonomiku představuje zavření automobilek a některých jejich dodavatelů výrazné ztráty. „Pokud by výroba stála měsíc, celý sektor by přišel na tržbách o zhruba 110 miliard korun. Víceméně rovnoměrně by si to rozdělili koneční výrobci aut a jejich dodavatelé,“ tvrdí analytik České spořitelny Radek Novák.

Kromě zastavení výroby ohrožuje český automobilový průmysl také pokles poptávky po nových vozech – i kdyby automobilky vyráběly, je otázkou, jestli bude komu prodávat.

„Pokud by poptávka po autech v EU klesla o 10 % – a to je v tuto chvíli spíše optimistický scénář –, česká ekonomika by skrze nižší přímé i nepřímé vývozy aut a dílů přišla na přidané hodnotě o 43 miliard korun,“ počítá Novák. Celkový dopad na ekonomiku by tedy byl minus 0,6 procenta HDP.