2038: Symbolické, ale přeceňované datum

Uhelná komise doporučila ukončit těžbu v roce 2038. Důležitější než termín však bude to, kolik uhlí se do té doby v Česku spálí.

2038: Symbolické, ale přeceňované datum
Největší česká uhelná elektrárna – Počerady – změní letos na silvestra vlastníka. Od Skupiny ČEZ ji přebírá Sev.en Energy. Ekologičtí aktivisté prodej kritizují a žádají urychlené odstavení zdroje. | Shutterstock.com

Nakonec to šlo až překvapivě hladce. Jasná většina 15 z 19 hlasů ve vládní Uhelné komisi zvedla v pátek 4. prosince ruku pro ukončení těžby a spalování uhlí v Česku v roce 2038. Ze tří navržených termínů prošel ten prostřední. Není to překvapivé; termín 2033 byl příliš ambiciózní pro majitele uhelných elektráren a tepláren, rok 2043 prosazoval už jen zmenšující se okruh konzervativních energetiků starého střihu.

Letopočet 2038 není z generátoru náhodných čísel, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jedná se o stejný rok, jaký pro odstavení posledního uhelného kotle zvolilo sousední Německo. Zároveň se jedná o rok, kdy by měl být v plném provozu nový jaderný blok v Dukovanech. Právě nad tímto projektem svítí velký otazník, který se s ubíhajícím časem dál zvětšuje.

Z pohledu udržení přijatelného klimatu na planetě je přitom vedlejší, k jakému datu ukončí svůj provoz poslední uhelné elektrárny. Důležitější bude, kolik uhlí se spálí a kolik oxidu uhličitého při tom unikne do atmosféry. Poslední informace z trhu v tomto směru svádějí k optimismu – většina uhelných bloků nejspíš skončí během příštích 10 let kvůli ztrátovému provozu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit