Zůstane Babiš v čele ANO? Nebo se stáhne do pozadí?

Pokaždé, když se v hnutí ANO jednalo nebo hlasovalo o předsedovi, byla to vlastně nuda, protože vítěz byl předem znám – Andrej Babiš. Aktuální zasedání předsednictva této nejsilnější opoziční partaje ve středu 8. února ovšem nabízí mnohem atraktivnější program. Je totiž možné, že Babiš sám sebe upozadí.

Zůstane Babiš v čele ANO? Nebo se stáhne do pozadí?
Andrej Babiš v doprovodu manželky Moniky reaguje na výsledky prezidentské volby | foto Tomáš Turek, týdeník HROT

Nedělejme si iluze, že po jednoznačné Babišově porážce ve finálovém kole prezidentských voleb s Petrem Pavlem by na zakladatele a de facto majitele hnutí přišel nějaký razantní tlak od nejužšího vedení hnutí. Co s Babišem bude dál, záleží jenom na něm. Je to čistě jeho rozhodnutí.

Spekulace o dalším osudu předsedy ANO se vyrojily poté, co odmítl oslovení „pane poslanče“. Odtud pramení asi nejpravděpodobnější varianta, že Babiš složí poslanecký mandát. Ostatně není žádným tajemstvím, že ho práce ve Sněmovně nikdy nebavila, čemuž odpovídá i to, že do dolní komory parlamentu dochází spíše vzácně.

Těžko si ale představit, že by se Babiš nadobro vzdal politiky. Babiše totiž politika baví, prý dokonce víc než jeho Agrofert. Je tedy možné, že se na nějakou dobu přesune do ústraní a jeho předsednickou roli převezme třeba Karel Havlíček. A až si Babiš odpočine, nabere nové síly, znovu se vrhne do předvolební kampaně před sněmovními volbami za více než dva roky.

V takovém případě ovšem trochu hrozí nebezpečí pozapomenutí. Babiš má nepopiratelnou výhodu, že je známý a v určitých společenských vrstvách i velmi populární politik. Ale pokud na dlouhé měsíce zmizí z veřejnosti, může to mít právě i negativní efekt. Je však možné, že Babiš zvolí nějakou alternativu, aby zcela nezmizel z veřejného prostoru – zvláště když je zvyklý na režim víceméně permanentní předvolební kampaně.

Ale kdo ví, třeba si v posledních dnech všechno srovnal v hlavě tak, že zůstane nejen viditelným předsedou, ale také řádným poslancem. Asi nejméně pravděpodobné je, že Babiš skončí s politikou úplně.

Ať tak, či onak, hnutí ANO má k řešení velmi náročný úkol. Musí se nějak vyrovnat s tím, že jeho koaliční potenciál se blíží nule. K čemu by mu pak bylo případné vítězství ve sněmovních volbách, kdyby s ním žádné jiné politické uskupení nechtělo vytvořit koaliční vládu? Někteří lidé uvnitř ANO si to moc dobře uvědomují. A třeba také vědí, že to je podstatnější otázka, než jestli Babiš zůstane formálním, nebo čestným předsedou hnutí.