Vy nám čipy, my vám soláry. Čína stupňuje obchodní válku

Zákaz vývozu pokročilých čipů ze západních zemí do Číny přiměl Peking k nečekané reakci. Zvažuje zákaz vývozu některých technologií pro fotovoltaiku.

Vy nám čipy, my vám soláry. Čína stupňuje obchodní válku
Solární panely, ilustrační foto | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Souboj mezi Spojenými státy a Čínou o pozici ekonomického i technologického hegemona planety se stupňuje už delší dobu. Jedním z posledních kroků Washingtonu byla stopka na vývoz pokročilých technologií a softwaru pro vývoj čipů do říše středu, což mělo zpomalit rozmach Číny v oblasti polovodičů.

Peking minulý týden oznámil, že má připravenou odvetu, která by Spojené státy skutečně zabolela. A ještě horší dopady by měla na Evropu, která se, ač sama čipy nevyrábí, k americkému embargu připojila.

Čínská média oznámila, že čínské politbyro připravuje odvetu, která by se měla týkat zákazu vývozu fotovoltaických technologií z Číny na starý kontinent a do USA. 

Konkrétní podoba zákazu exportu zatím patrně není známá, podle pekingského prostátního tisku by se ale měl týkat především komponentů pro montování solárních panelů od polotovarů křemíku nebo solárních článků. Zákaz by se naopak neměl týkat kompletních, už dokončených čínských solárních panelů.

Přestože dovoz hotových fotovoltaických elektráren by měl být z čínského embarga vyňat – ostatně Peking se nechce připravit o byznys za desítky miliard dolarů –, evropské i americké plány na přechod k zelené energetice by to významně zpomalilo.

Čína totiž ovládá v průměru tři čtvrtiny celého dodavatelského „solárního“ řetězce od surovin až po finální produkt. Evropa i Spojené státy by tak sice mohly pokračovat v instalaci nových solárních elektráren, ty by ale byly ryze čínské výroby.

Naopak v ohrožení by se ocitl plán Evropské komise i Bidenovy administrativy na solární „renesanci“. Politici z Evropské unie i ze Spojených států v minulosti deklarovali, že by rádi vrátili podstatnou část výroby fotovoltaiky z Asie domů. Bez čínských dodávek by ale plánované nové továrny na solární elektrárny neměly z čeho vyrábět.