Volby v USA: Biden žije, zlá zpráva pro Trumpa

Republikáni získají Sněmovnu, demokraté nejspíš udrží Senát. Předběžné výsledky úterních voleb lze nejspíš označit jako remízu, která je ovšem příjemnější demokratům.

Volby v USA: Biden žije, zlá zpráva pro Trumpa
V Pensylvánii dosavadní viceguvernér John Fetterman (jenž během kampaně utrpěl mozkovou mrtvici) porazil republikánského televizního doktora Mehmeta Oze (jehož aktivně podporoval Trump). | foto Profimedia.cz

Rudá vlna, jíž chtěli američtí republikáni smést demokratickou většinu v obou komorách Kongresu, se nekoná. 

Republikánská strana získala podle prvních výsledků podle očekávání kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů amerického Kongresu. Demokraté však překvapivě uspěli v několika klíčových okrscích, kde za republikány kandidovali nejtvrdší příznivci exprezidenta Donalda Trumpa. 

Těsné vítězství ve Sněmovně

Republikáni přesvědčivě získali křesla ve Sněmovně na Floridě a ve Virginii; přiblížili se tím zisku pěti křesel potřebných k ovládnutí většiny v dolní komoře Kongresu. Takový stav by jim umožnil blokovat politické kroky administrativy prezidenta Bidena a agresivně vyšetřovat každý jeho počin. 

Relativně těsné vítězství však republikánům neumožňuje tvrdit (jak před volbami doufali), že američtí voliči vynesli rozhodně nesouhlasný verdikt nad vládou Joea Bidena.

Naopak, zdá se to naznačovat, že nespokojenost s ekonomickým stavem země se automaticky nepromítá do odsudku vládnoucí strany, jak tomu je obvykle zvykem. Biden dopadl ve voličsky nejnepříznivějším období – v kongresových volbách dva roky po nástupu do prezidentské funkce – lépe než ikony Demokratické strany nedávné minulosti, Barack Obama a Bill Clinton.

V boji o Senát byly ve středu v poledne středoevropského času klíčové souboje nerozhodnuté. Demokraté získali závažnou výhodu v Pensylvánii, když tamní dosavadní viceguvernér John Fetterman (jenž během kampaně utrpěl mozkovou mrtvici) porazil republikánského televizního doktora Mehmeta Oze (jehož aktivně podporoval Trump).

V Georgii se jeden ze senátních soubojů může protáhnout do druhého kola, ale i v takovém případě by – pokud ostatní souboje dopadnou dle očekávání – demokraté měli nejméně padesát senátorů jako dosud.

Protrumpovci oslabeni

Ještě závažnější zprávou je, že mezi republikány se lépe dařilo umírněnějším kandidátům než těm, kteří nejhlasitěji brojili proti – údajné a nikdy ani náznakem neprokázané – neregulérnosti předloňských prezidentských voleb. Jedním z úspěšných byl Ron DeSantis, jenž pohodlně dosáhl na znovuzvolení guvernérem státu Florida.

Stává se z něj favorit prezidentských primárek, jež odstartují napřesrok – a Trump již proti němu vystoupil. „Mohl bych o něm vyprávět věci, které nejsou zrovna lichotivé,“ řekl exprezident na setkání s fanoušky v Pensylvánii. „Znám ho líp než kdokoli jiný, snad s výjimkou jeho ženy.“

Výsledky amerických voleb do obou komor Kongresu (ve 13.00 SEČ, zdroj CNN)

Sněmovna reprezentantů  (435 kongresmanů, k zisku většiny je třeba 218 křesel)

Demokraté - 172 (dosud 220)

Republikáni - 199 (212)

Senát (demokraté potřebují k jeho ovládnutí padesát křesel, protože v případě remízy rozhoduje „jejich“ viceprezident, republikáni musejí získat 51 křesel)

Demokraté - 48 (50)

Republikáni - 48 (50)