Vláda neumí šetřit. Snížení deficitu rozpočtu bez zvýšení daní je utopie

Vláda slíbila vyléčit veřejné finance a nezvyšovat přitom daně. První slib bez porušení toho druhého je téměř nemožné splnit

Vláda neumí šetřit. Snížení deficitu rozpočtu bez zvýšení daní je utopie
Zbyněk Stanjura a Alena Schillerová | Profimedia.cz

Dlouhá léta budovaná pověst Česka jako rozpočtově umírněného státu – tedy alespoň na evropské poměry – se zdá být v troskách. Nesnesitelná lehkost, s níž vlády poslední tři roky rozdávají peníze, které ve skutečnosti nemají, pokračuje i s novým ministrem financí. A co hůř, nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v příštích letech změnit.

Zbyněk Stanjura po nástupu do úřadu sice horko těžko stlačil deficit navržený předchůdkyní Alenou Schillerovou o slibovaných zhruba sto miliard korun, minulý týden po jednání vlády ale oznámil, že kvůli nečekaným výdajům spojeným hlavně s energetickou krizí vrací schodek zpátky na původních 375 miliard korun. Příští rok si podle ministra financí erár bude muset na pokrytí výdajů půjčit dalších 295 miliard.

Aktuální zvýšení sekery ve státních financích je do určité míry ospravedlnitelné. Problém českých veřejných financí je ale mnohem hlubší než jen mimořádné výdaje spojené s válkou na Ukrajině a související problémy. Stamiliardové schodky nezmizí „samy od sebe“ ani v době, kdy už nebude potřeba zachraňovat domácnosti i firmy před ekonomickým kolapsem kvůli extrémně drahým energiím.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit