Válka nebude. Vítek se dohodl s Rakušany a posílí v Immofinanz

Zatímco skupině PPF rakouský fond Petrus do poslední chvíle zatápěl při spojení s bankou Moneta, do obdobné války s tvrďákem Radovanem Vítkem se nepustil. Vládce CPI od něj kupuje podíl v Immofinanz.

Válka nebude. Vítek se dohodl s Rakušany a posílí v Immofinanz
Rakouská skupina Immofinaz se mimo jiné výrazně angažuje na rozvoji realitních projektů ve Varšavě (ilustrační fioto) | Profimedia.cz

Ty dva obchodní případy samozřejmě nejde snadno srovnávat. Podmínky obchodů a výchozí pozice účastníků jsou jiné a bankovní fúze Monety s PPF je mnohem komplexnější a složitější operací. I tak Petrus mohl dělat problémy i Vítkovi. A pokud by se Rakušané ve hře o velkého realitního hráče Immofinanz proti Vítkovi skutečně spojili, mohl mít český dravec ještě pořádné starosti. Ale nestalo se tak a minulý týden se Vítek coby největší akcionář Immofinanz dohodl s třetím největším – rakouským fondem Petrus Advisers – na odkupu jeho zhruba sedmiprocentního podílu.

Vítek je bezesporu tvrdý hráč, který umí protistranu přitlačit ke zdi. Připomeňme si dávnou operaci se Včelou, Sazkou či německou částí Orca. Ale ve Vídni se tentokrát nestřílelo, na první pohled šlo o standardní přátelský obchod. Vítek v rámci něho vylepšil svou původní nabídkovou cenu, když za akcii místo původních 21,20 eura zaplatí 22,70. Petrus Advisers tak za jejich balík akcií pošle v přepočtu více než 5,3 miliardy korun. 

Pokud operaci potvrdí příslušné úřady v několika zemích, Vítek bude držet v Immofinanz přes 35 procent. Jeho deklarovaným cílem je ve významném rakouském vlastníkovi nemovitostí získat přes padesát procent. 

Poslední překážkou mu může být konkurenční realitní skupina z Rakouska S-Immo, která je druhým největším akcionářem. Ta se v minulosti neúspěšně pokusila s Immofinanz fúzovat. Od té doby jsou vztahy uvnitř firmy dost divoké. 

Problémy vycházejí i z křížového vlastnictví obou rakouských skupin – zatímco S-Immo vlastní v Immofinanz 14,2 procenta, Immofinanz drží v S-Immo dokonce 26,5 procenta. Zatím S-Immo vystupuje jako hlavní nepřítel Radovana Vítka a jeho plánů, ale poslední informace hovoří o tom, že i mezi nimi se horečně jedná. 

Rakouská skupina Immofinanz je zhruba o polovinu menší než CPI, drží zajímavé nemovitosti v Rakousku, Polsku, Německu i České republice. Pokud CPI rakouského soka spolkne, vznikne tím těžkotonážní uskupení s nemovitostmi ve více než osmi evropských zemích s celkovou hodnotou přes sedmnáct miliard eur, tedy přes 433 miliard korun.