Nvidia před soudem: Když vyděláváte dost peněz, smíte investorům lhát

Burzovní obchodování může dostat nová pravidla. Americký Nejvyšší soud projedná žádost megavýrobce čipů Nvidia o zamítnutí žaloby kvůli starému podvodu.  

Burzovní obchodování může dostat nová pravidla. Americký Nejvyšší soud projedná žádost megavýrobce čipů Nvidia o zamítnutí žaloby kvůli starému podvodu.  

Celý článek
0

Malé bojové drony jsou už ve válce minulostí, tvrdí šéf francouzské armády

Válka na východě Evropy ukazuje nové trendy pro výrobu zbraní západním výrobcům obranného průmyslu a také mění priority evropských armád.

Válka na východě Evropy ukazuje nové trendy pro výrobu zbraní západním výrobcům obranného průmyslu a také mění priority evropských armád.

Celý článek
0

Kde přibývá nejvíc milionářů? Čínský Šen-čen láká boháče jako žádné jiné město světa

Čínský Šen-čen v posledních letech doslova explodoval přírůstkem nových milionářů. Podle nedávné zprávy mezinárodních poradců zaznamenal v uplynulé dekádě neuvěřitelný 140procentní nárůst počtu milionářů, což výrazně přesahuje ostatní čínská velkoměsta.

Čínský Šen-čen v posledních letech doslova explodoval přírůstkem nových milionářů. Podle nedávné zprávy mezinárodních poradců zaznamenal v uplynulé dekádě neuvěřitelný 140procentní nárůst počtu milionářů, což výrazně přesahuje ostatní čínská velkoměsta.

Celý článek
0

V pražském Karlíně začne výstavba Nového Rohanu, vznikne přes tisíc nových bytů

Skupina J&T Real Estate postaví na čtyřhektarovém území na Rohanském ostrově v Praze do deseti až dvanácti let přes tisíc bytů za zhruba 15 miliard korun.

V pražském Karlíně začne výstavba Nového Rohanu, vznikne přes tisíc nových bytů
Vizualizace Nového Rohanu v pražském Karlíně | fot J&T Real Estate

„Cítíme se tu jako doma – a dokonce tu jsme doma.“ Dušan Palcr, předseda představenstva J&T Real Estate (JTRE), představil další postup ve výstavbě vlajkové lodi této developerské společnosti: rezidenční čtvrti Nový Rohan. Ta vznikne jen kousek od karlínských kanceláří, kde se zrovna nacházíme. 

Na čtyřhektarovém území na Rohanském ostrově vyroste do desti až dvanácti let přes tisíc bytů, obchodů a kancelářských prostor. V těsném sousedství projektu také vznikne nová základní škola a park Maniny. Cena? Zhruba 15 miliard korun. 

Palcr a jeho tým nyní představili detaily k nastartované první etapě Nového Rohanu. Během ní se počítá s výstavbou 258 bytů v dispozicích 1+kk až 4+kk. Stavební práce započnou v příštím roce, a to směrem od Libeňského mostu. Celkové náklady se mají vyšplhat na 3,5 miliardy korun, hotovo má být za dva a půl roku. 

V této první etapě se už nicméně začaly prodávat první byty, a to v rozmezí od 165 do 200 tisíc korun za metr čtvereční. I když je tato cenová hladina mírně nad průměrem pražského trhu, zaznamenala JTRE v jarním předprodeji poměrně velký počet zájemců o toto bydlení. 

„Někteří klienti mají dokonce zájem o spojení dvou bytových jednotek. Lákadlem je i chystaný metropolitní park Maniny. Pro lidi je to pecka – a jeden z důvodů, proč tu bydlet,“ uvedl člen představenstva společnosti Jiří Ochetz. Podle něj zde navíc vzniká mikročtvrť, která bude městem krátkým vzdáleností – právě díky přítomnosti obchodů, zelených vnitrobloků nebo třeba nové cyklostezky.

S tím souhlasí i Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia, které je koordinátorem celého území Nového Rohanu. „Zaměříme se na veřejné dvory a zelené vnitrobloky. Chceme, aby se tu lidi cítili dobře. Vysadíme velké množství stromů a bude tu rovněž řešeno zachycování dešťové vody, aby zbytečně neodtékala do kanalizace.“

Podoba všech domů Nového Rohanu vzešla z architektonické soutěže, v níž developer vybral celkem pět návrhů, z toho čtyři od českých studií a jeden ze slovinské dílny Bevk Perović arhitekti. Bytové domy první etapy – Vincent, Prokop a Barbora – nesou jména svatých patronů významných tuzemských zvonů, které zde během druhé světové války shromáždili nacisté a následně je přetavili na zbraně.

Praha jako nejdražší metropole střední Evropy

Kdo v roce 2014 koupil v Praze nový byt, dosáhl do konce loňského roku jeho zhodnocení o 155 procent. To je nejvíc ze čtyř metropolí v regionu střední Evropy – Prahy, Berlína, Bratislavy a Varšavy. Vyplývá to z analýzy, kterou pro JTRE vypracovala společnost iO Partners.

Jak upozorňuje analytik J&T Banky Pavel Ryska, jeden z největších růstů cen nemovitostí zaznamenalo v posledních letech právě Česko – od roku 2008 tu vyšplhaly o 218 procent. Velké zdražování skončilo v druhé půlce roku 2022, a to v souvislosti s růstem úrokových sazeb, kterými centrální banky reagovaly na stoupající inflaci. „A třeba v Itálii jsou dnes ceny rezidenčních nemovitostí – v absolutních číslech – nižší než v roce 2008. To je pro Čechy těžko představitelná věc,“ řekl Ryska během setkání s novináři.

V Česku teď ale podle něj sledujeme zárodky oživení realitního trhu. Zaprvé kvůli nově poskytovaným hypotékám – obrat měnové politiky od konce 2023 snížil sazby u hypoték o téměř jeden procentní bod. A zadruhé díky stoupání reálných mezd, které dřív srážela vysoká inflace. Pomáhá i pokles DPH z 15 na 12 procent.

Prodeje nových bytů dál pokračují, od slabého roku 2022 se developerům daří stále více. V prvním čtvrtletí se v Praze prodalo 1600 nových bytů, což je téměř 150procentní meziroční nárůst. Průměrná cena nového bytu v Praze je 142 tisíc korun za metr čtvereční, jsou ale patrné různé slevové akce a podpora dalších prodejů, například nabídka kuchyně v ceně.

„Očekáváme v nejbližší době mírný, tedy jednociferný růst cen. Ten podle nás bude reflektovat oživující prodeje, tažené objemem hypoték a zlepšením makroekonomické situace. Z dlouhodobého pohledu podporuje ceny bytů pozitivní demografický vývoj ČR,“ doplnil Ryska s tím, že v posledních dvou letech přibyl v Praze vlivem migrace „jeden Liberec“, tedy asi sto tisíc lidí.

Realitní trh v Praze ostatně ožil i podle realitně-poradenské společnosti Knight Frank. Podle ní se v porovnání s předchozími šesti měsíci v období od října 2023 do března 2024 zvýšil objem poskytnutých hypoték o čtvrtinu. 

„Prodeje novostaveb, které byly od roku 2022 výrazně utlumeny, nyní zažívají téměř raketový vzestup a dominují současnému trhu. Developeři, kteří drželi připravené projekty, aby je na trh uvedli v příznivějším čase, postupně navyšují počet nabízených nemovitostí. Otázkou nyní zůstává, jak rychle a v jakém množství se byty na trh budou dostávat a jak se v návaznosti na to bude vyvíjet jejich budoucí cena,“ připomíná Kateřina Poláková, vedoucí rezidenčního oddělení Knight Frank.

Dál ovšem rostou ceny nájemného, přičemž nejvíce stoupaly v Praze 6, 4 a 7. „Předpokládám, že nájemné nadále poroste obdobným tempem pět až deset procent za rok. Vzhledem k očekávanému dalšímu nárůstu cen vlastnického bydlení se pronájem stane alternativou pro stále širší okruh klientů,“ uzavírá Lenka Šindelářová, která v Knight Frank působí jako vedoucí oddělení poradenství a průzkumu trhu.